Materiał Partnera

Dobra szkoła podstawowa – ważna dla rozwoju dziecka

Dobra szkoła podstawowa – ważna dla rozwoju dziecka

Wybór szkoły podstawowej to dla rodziców bardzo trudna decyzja. Do wyboru są podstawówki prywatne i publiczne – jedne i drugie mają zarówno wady, jak i zalety. Jak zdecydować, żeby dziecko mogło się rozwijać i było szczęśliwe?

Publicznie, czyli taniej

Dla wielu rodziców publiczna szkoła podstawowa jest jedynym rozwiązaniem ze względu na ograniczenia finansowe. Taka szkoła jest po prostu darmowa. Jednak to nie jest jej jedyna zaleta. W dobrych szkołach publicznych od uczniów sporo się wymaga i skutecznie egzekwuje wypełnianie obowiązków. Wiele podstawówek publicznych dysponuje dobrymi warunkami lokalowymi – boisko i sala gimnastyczna to rzeczy, których czasem brakuje w szkołach prywatnych. Jednak zdecydowanym minusem szkoły publicznej są przepełnione klasy, liczące nawet powyżej 20 uczniów. Przez to nauczyciel nie może pracować z każdym uczniem, a nieśmiałe, wycofane dzieci mogą w takich warunkach słabiej sobie radzić. Poza tym w największych szkołach dzieci uczą się na zmiany – zdarza się, że maluchy kończą lekcje po 17. Publiczna podstawówka to też zły wybór dla rodziców, którym zależy na bliskim kontakcie z nauczycielami i wpływaniu na sposób nauki. W dużej podstawówce nie ma na to szans. Trzeba też pamiętać, że w tak dużym skupisku dzieci jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko zetknie się ze złym towarzystwem, które negatywnie na nie wpłynie.

Płacę i wymagam

W szkole prywatnej rodzice mają zdecydowanie lepszy kontakt z nauczycielami. Mogą lepiej kontrolować to, co dzieje się w szkole i sugerować, co ich zdaniem będzie najlepsze dla dzieci. Nauczyciele natomiast, ucząc w znacznie mniejszych grupach, mają kontakt z każdym uczniem, obserwują jego postępy, wyłapują talenty i pomagają sobie radzić ze słabościami. Zdarza się jednak, że rodzice, w związku z tym, że płacą za edukację dziecka, roszczą sobie prawo do zbyt dużego wywierania wpływu na kadrę pedagogiczną. To sytuacja niekorzystna dla dzieci, bo chociaż rodzice chcą dla nich jak najlepiej, to jednak pracujący w szkole prywatnej nauczyciele najlepiej znają się na swoim fachu. Jeśli rodzice i nauczyciele będą nawzajem szanować swoje zdanie, wszystko będzie dobrze. Zaletą szkoły prywatnej zawsze będzie też lepszy dostęp do specjalistów, którzy zajmą się naszym dzieckiem najlepiej, jak to możliwe.

Trafny wybór

Oczywiście, tak jak szkoły publiczne, tak i placówki prywatne różnią się między sobą. Dlatego zamiast zastanawiać się nad typem szkoły, lepiej rozważać zalety i wady konkretnych podstawówek. Bardzo dobrą opinią cieszy się na przykład prywatna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukator, która działa w Polanicy-Zdroju. Wybór szkoły prywatnej, w której nauczyciel ma czas na pracę z każdym uczniem, to dobre rozwiązanie zwłaszcza teraz, kiedy system szkolnictwa czeka wiele poważnych zmian. Dzieci znacznie łatwiej je przetrwają w małym środowisku, które pozwoli zadbać o ich prawidłowy rozwój.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz