Artykuł sponsorowany

Dobór antykoncepcji hormonalnej w gabinecie ginekologicznym Danuty Kardzis

Dobór antykoncepcji hormonalnej w gabinecie ginekologicznym Danuty Kardzis

Gabinet ginekologiczny Danuty Kardzis znajduje się w Gdańsku przy ulicy Korzennej. Oferuje prywatną opiekę medyczną dla kobiet w każdym wieku, które pragną zadbać o swoje zdrowie intymne. Ginekolog Danuta Kardzis może się pochwalić ponad 20-letnią praktyką zawodową. Specjalizuje się m.in. w dobieraniu antykoncepcji hormonalnej. Czy to bezpieczna metoda zapobiegania ciąży?

Jakie są rodzaje antykoncepcji hormonalnej?

Współczesna medycyna oferuje nam bogaty wybór hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Największą popularnością cieszą się doustne pigułki oraz plastry przezskórne, nieco mniejszą – podskórne implanty i wkładki wewnątrz maciczne. Na potrzeby tego artykułu skupimy się na tabletkach antykoncepcyjnych, gdyż to właśnie o nie pada najwięcej pytań w gabinetach ginekologicznych.

W aptekach można znaleźć jednoskładnikowe i dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne. Te pierwsze zawierają tylko jeden hormon w niskim stężeniu i zalecane są kobietom, które karmią piersią. Większość pacjentek przyjmuje tabletki dwuskładnikowe, które składają się z syntetycznej formy estrogenu i syntetycznej formy progesteronu.

Przed wypisaniem recepty na pigułki antykoncepcyjne ginekolog Danuta Kardzis przeprowadza wnikliwy wywiad z pacjentką, wykonuje badanie ginekologiczne, cytologiczne i – w razie potrzeby – dodatkowe badania laboratoryjne. Wszystko po to, by wybrana metoda antykoncepcji była dla kobiety bezpieczna i jak najmniej uciążliwa w stosowaniu.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne i jakie są ich zalety?

Pigułki antykoncepcyjne działają na trzech polach: hamują owulację, przez co uwolnienie komórki jajowej do jajowodu przestaje być możliwe, zagęszczają śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom poruszanie się i powodują zmiany w endometrium, co utrudnia implantację zarodka.

Współczesne tabletki antykoncepcyjne zawierają bardzo małą ilość hormonów, dzięki czemu nie zakłócają funkcjonowania organizmu w takim stopniu, jak robiły to pigułki stosowane przez kobiety w latach 80. Skuteczność nowoczesnych tabletek antykoncepcyjnych szacuje się na ponad 99%!

Odpowiednio stosowane pigułki antykoncepcyjne zabezpieczają przed niechcianą ciążą, dają pacjentce możliwość przesunięcia miesiączki, łagodzą PMS i dolegliwości miesiączkowe, a także wykazują pozytywny wpływ na cerę. Ponadto jest to w pełni odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Jeśli kobieta zdecyduje się na dziecko, wystarczy, że odstawi pigułki. Płodność powróci już w kolejnym cyklu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz