Materiał Partnera

Do jakich prac polowych możemy wykorzystać bronę talerzową?

Do jakich prac polowych możemy wykorzystać bronę talerzową?

Efektywność prac polowych w gospodarstwie rolnym uzależniona jest  w dużym stopniu od funkcjonalności stosowanych maszyn rolniczych. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest brona, która w uprawie roli znajduje szerokie zastosowanie. Spotkać możemy kilka jej rodzajów, a wśród nich dużą popularnością cieszą się obecnie brony talerzowe. Przeczytaj artykuł i poznaj zakres ich zastosowania.

Brony zębowe, talerzowe i aktywne

Człowiek uprawia ziemię, odkąd tylko opanował umiejętność budowania. Wraz z rozwojem rolnictwa wzrastały też potrzeby względem narzędzi, czego najlepszym dowodem jest brona, którą wykorzystuje się do spulchniania oraz rozdrabniania – czyli bronowania – roli. Wyróżnić możemy kilka rodzajów bron, między innymi brony zębowe, które dzielą się na:

  • drewniane;
  • zygzakowe;
  • kolczaste;
  • sprężynowe.

Mogą być napędzane, czy raczej ciągnięte przez ciągnik lub konia. Inną grupę stanowią brony aktywne, do których należą brony wirnikowe, zwane też karuzelowymi, oraz wahadłowe. One oraz brony talerzowe stosowane są wyłącznie jako brony ciągnikowe. Te ostatnie zbudowane są z zespołu wklęsłych tarcz podobnych do talerza, który osadzony jest na wspólnej osi i oparty dodatkowo na prostym podwoziu. Podczas obracania talerze kroją glebę i odwracają ją, co określa się mianem talerzowania. W polskich gospodarstwach rolnych możemy spotkać dwa typy bron talerzowych – standardową oraz bronę talerzową hydraulicznie składaną. Zasada działania jest w przypadku obu taka sama. Różnica polega, jak wskazuje nazwa na możliwości złożenia tej ostatniej, co ułatwia jej przewożenie oraz przechowywanie.

Przeznaczenie brony talerzowej

Spulchnianie oraz rozdrabnianie roli należą do podstawowych czynności, które wchodzą w zakres uprawy ziemi. Brona talerzowa przypomina w działaniu pług i z tego też powodu jej głównym przeznaczeniem jest przeprowadzana po żniwach podorywka, czyli rodzaj płytkiej orki wykonywanej do głębokości maksymalnej od pięciu do dziesięciu centymetrów. Zabieg ten ma na celu przykryć warstwą gleby resztki pożniwne takie jak na przykład ściernisko. Brona talerzowa może służyć ponadto do przeprowadzania zabiegów spulchniania ziemi, kruszenia oraz zmiękczania jej wierzchniej warstwy. Polscy producenci maszyn rolniczych tacy jak firma Lemtech oferują brony talerzowe z możliwością podpięcia siewników, co dodatkowo poszerza możliwości urządzenia o wysiew. Doskonale sprawdza się również jako narzędzie do mieszania nawozów mineralnych, wapna czy rozrzuconego obornika z glebą. Tak szerokie możliwości brony talerzowej pozwalają na oszczędności w zakresie maszyn rolniczych, a jednocześnie poszerzają zakres możliwych do wykonania prac polowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz