Artykuł sponsorowany

Do czego wykorzystuje się sztywną piankę poliuretanową typu PUR?

Do czego wykorzystuje się sztywną piankę poliuretanową typu PUR?

Sztywna pianka poliuretanowa typu PUR posiada najmniejszy współczynnik przewodzenia cieplnego – tą cechą wyróżnia się ona spośród innych materiałów termoizolacyjnych dostępnych aktualnie w sprzedaży. Dzięki takim właściwościom możliwe jest więc użycie znacznie cieńszej warstwy izolacji, a sztywna pianka poliuretanowa posiada bardzo szerokie zastosowanie. Gdzie jest ona najczęściej wykorzystywana?

Sztywna pianka poliuretanowa w termoizolacji budynków mieszkalnych

Sztywna pianka poliuretanowa typu PUR wykorzystywana jest w budownictwie do termoizolacji ścian, podłóg oraz dachów. Służy m.in. do wykładania ścian piwnic, dachów oraz stropów budynków mieszkalnych. Dzięki temu, że przewodzi ona niewielkie ilości ciepła, tworzy bardzo skuteczną warstwę izolacyjną, która nie przepuszcza ciepła do wnętrza budynku i tym samym chroni je przed nadmiernym nagrzewaniem oraz wychłodzeniem. Jej dystrybucją i produkcją zajmuje się przykładowo firma Jag, zajmująca się tym już od 25 lat i mająca uznanie na naszym rynku. Warto też dodać, że wraz z wiekiem właściwości izolacyjne się nie zmieniają.

Dzięki niewielkiej grubości pianki typu PUR wyłożone nią stropy nie są także nadmiernie obciążone, co pozytywnie wpływa na całą wykonaną konstrukcję. Pianka poliuretanowa typu PUR jest także odporna chemicznie i biologicznie, dzięki czemu może być także wykorzystywana w chłodnictwie oraz w przemyśle, np. stoczniowym i motoryzacyjnym. Wykonuje się za jej pomocą warstwę izolacyjną w chłodniach. Możliwe jest również jej zastosowanie jako rdzenia płyt warstwowych, co także umożliwiają jej wysokie właściwości termoizolacyjne.

Łatwość montażu

Dużą zaletą sztywnej pianki poliuretanowej typu PUR jest także łatwość jej instalacji. Ściany oraz stropy najczęściej wykładane są wykonanymi ze sztywnej pianki poliuretanowej płytami, a w miejscach, gdzie niemożliwe jest ich zastosowanie, istnieje z kolei możliwość wykorzystania granulatu wykonanego z pianki typu PUR. Używa się do zwłaszcza w trudnodostępnych miejscach, gdzie zwykłe płyty z pianki poliuretanowej nie mogłyby być zastosowane ze względu na swoje rozmiary. Ta możliwość jest znacznym ułatwieniem, zwłaszcza w budynkach o nietypowych kształtach i generuje dodatkowe zalety: taka pianka po nałożeniu rozrasta się nawet stukrotnie, dzięki czemu szczelnie wypełnia wszelkie szczeliny, kąty i załamania. Przy tak nałożonej piance nie ma też efektu mostków termicznych. Po nałożeniu nie osiada, nie zmienia też swojego kształtu ani gęstości. Ze względu na te zalety jest najlepszym rozwiązaniem na skuteczną izolację tzw. trudnych miejsc.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz