Artykuł sponsorowany

Do czego służą pierścienie zgarniające?

Do czego służą pierścienie zgarniające?

Oprócz przemysłowych uszczelek, takich jak uszczelnienia tłoka czy tłoczysk, występują również pierścienie zgarniające. Produkowane są przez te same firmy, które zajmują się wytwarzaniem uszczelnień i są przydatne tak samo jak one.

Czym są pierścienie zgarniające?

W silnikach tłokowych występują trzy podstawowe rodzaje pierścieni. To pierścienie uszczelniające, czyli tak zwane uszczelnienia tłoka, których zadaniem jest zapobieganie przeciekom spalin. Drugi rodzaj to pierścienie kompresyjno-zgarniające, które mają za zadanie zatrzymać gazy przedostające się przez pierwszy rodzaj pierścieni. Ostatni trzeci rodzaj stanowią pierścienie zgarniające, które mają zapobiegać przedostaniu się nadmiernej ilości oleju do przestrzeni nad cylindrem poprzez zgarnianie go z tulei cylindra, stąd ich nazwa. Tego rodzaju pierścienie znajdują się na przykład w ofercie firmy Polwent, będącej producentem uszczelnień technicznych. W wyniku na przykład nieprawidłowego montażu pierścienia, może on ulec pęknięciu, co może doprowadzić do porysowania powierzchni cylindra i dalszych spadków kompresji.

Zastosowanie pierścieni zgarniających oraz ich rodzaje

Pierścienie zgarniające instaluje się w systemach uszczelniających cylindrów, aby zapobiegały one zanieczyszczeniu płynu hydraulicznego. Poprzez swoją ciągłą pracę, z wysuniętych tłoczysk pracujących w ruchu posuwisto-zwrotnym, zeskrobują one brud, obce cząstki oraz wilgoć. Po tej czynności tłoczyska z powrotem wracają do wnętrza cylindrów. Niezastosowanie pierścieni zgarniających mogłoby spowodować uszkodzenie innych pierścieni, ale także na przykład uszczelnień, które są istotne do poprawnej pracy maszyny oraz zachowania w niej odpowiedniej kompresji. Firma Polwent w swojej ofercie posiada zgarniacze typu A-1, A-2, A-3 oraz A-11, jednak na ich stronie internetowej można przeczytać, że dzięki stosowanej przez nich innowacyjnej metodzie produkcji mogą dostarczyć produkowane na zamówienie uszczelnienia do specjalnych zastosowań o średnicy zewnętrznej do 720 mm. Dostarczenie takiego zamówienia odbywa się już do 48 godzin od jego złożenia, a pierścienie mogą być tak wykonane, aby najbardziej odpowiadały potrzebom klienta. Przedsiębiorstwo zapewnia produkowanie więc produktów z materiałów najwyższej jakości, a do tego szybkie wykonanie nawet niestandardowych uszczelnień.


Można wyróżnić trzy rodzaje pierścieni uszczelniających, w zależności od tego, z czego są one wykonane. Pierścienie Z są w całości gumowe, ZW produkowane są z wkładem metalowym usztywniającym, ZZ natomiast posiadają zewnętrzną obudowę metalową. Te ostatnie stosuje się w wypadku, gdy wymagane jest większe dopasowanie uszczelnienia. Dzięki metalowej obudowie, cały element staje się mniej elastyczny, a do tego bardziej przylegający.


Jak zawsze w przypadku uszczelnień, przy ich zakupie ważne jest to, jaki konkretnie rodzaj jest potrzebny i do czego ma on służyć. Uszczelka z materiału innego niż jest on potrzebny, może nie tylko nie spełniać swojej funkcji, ale też zaszkodzić całej maszynie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz