Artykuł sponsorowany

Do czego służą formy wtryskowe i czym się charakteryzują?

Do czego służą formy wtryskowe i czym się charakteryzują?

Czy wiesz w jaki sposób są formowane różnego rodzaju wyroby z tworzywa sztucznego? Od czego zależne są ich parametry, takie jak: trwałość i precyzyjne wykonanie? Odpowiedź brzmi: forma wtryskowa! Jest to narzędzie, która umożliwia tworzenie konkretnego przedmiotu. Do czego jeszcze służy i co jest charakterystyczne dla formy wtryskowej? Poznaj jej zastosowanie!

Definicja formy wtryskowej

Formy wtryskowe są narzędziem wypełnionym płynnym tworzywem, którego celem jest tworzenie formujących gniazd poprzez równomierne odprowadzenie ciepła. Umożliwia to prawidłowe wykonanie gotowego wyrobu, odzwierciedlającego kształt gniazda. Pozwala także na szybkie (powtarzalne) usuwanie zbędnego materiału, tzw. wypraski. Cały proces obejmuje następujące etapy: ogrzewanie tworzywa, co pozwala na jego upłynnienie, wtrysk, ostudzenie, a na zakończenie – opróżnienie formy. W przeprowadzeniu produkcji istotne są takie parametry, jak: temperatura (wtrysku i stopu), ciśnienie (wtrysku oraz docisku), a także czas wykonania całego procesu.

Zastosowanie formy wtryskowej

Na pytanie: do czego służą formy wtryskowe? odpowie specjalista z firmy Hubeny: tego rodzaju narzędzia są niezbędne w seryjnej technologii formowania różnego rodzaju tworzyw sztucznych, jak np. akcesoria medyczne, profile silikonowe, uszczelki, narzędzia do maszyn itp. W zależności od zastosowanego (dowolnego) kształtu formy, można uzyskać konkretny artykuł. Jest to metoda, która pozwala na szybki, a jednocześnie dokładny wyrób produktów wysokiej jakości, całkowicie bezpiecznych, niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu. Zaleca się, aby w procesie produkcji wykorzystywać jedynie zaawansowane i nowoczesne maszyny, umożliwiające zastosowanie tylko najbardziej nowoczesnych technologii, co pozwoli na profesjonalne wykonanie wyrobu.

Charakterystyka

Forma wtryskowa to konstrukcja składająca się z następujących elementów: gniazda formującego oraz trzech układów: wlewowego, chłodzenia, a także wypychania. Narzędzie to obejmuje również napęd płyty, elementy prowadzące, a wszystko jest zamknięte w obudowie. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje form wtryskowych, mianowicie: zimnokanałowe (z tworzyw termoplastycznych) i gorącokanałowe (z tworzyw termoutwardzalnych). Pierwszy z nich zużywa więcej energii elektrycznej, ale koszt jego wykonania jest niższy. Z kolei drugi z wymienionych rodzajów form charakteryzuje się lepszym wykorzystaniem materiału (mniej ubytków). Jego wadą jest natomiast większa niż w przypadku formy zimnokanałowej wrażliwość na różnego rodzaju zanieczyszczenia. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz