Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła gruntową?

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła gruntową?

Zainstalowany w budynku system ogrzewania przesądza w dużej mierze o tym, jakie będą koszty jego utrzymania. Ma wpływ także na poziom komfortu użytkownika zarówno ze względu na efektywność swojego funkcjonowania, jak i liczbę czynności, które będzie musiał on wykonywać. Wśród różnych urządzeń grzewczych najlepiej wypadają pod tym względem pompy ciepła, zwłaszcza te, które pozyskują energię z ciepła zmagazynowanego w gruncie.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest w stanie odebrać energię zmagazynowaną w ziemi, dzięki wymiennikowi umieszczonemu w podłożu poniżej głębokości przemarzania oraz krążącemu w nim czynnikowi, którym zwykle jest solanka. Ogrzewa się ona od ciepła otaczającej ją gleby, a następnie transportuje pozyskaną energię do układu chłodniczego pompy ciepła, gdzie następuje poprzez sprężarkę podwyższenie temperatury czynnika. Następnie zostaje on przekazany  do źródła górnego, czyli zamontowanego w budynku systemu centralnego ogrzewania.  Ten zabieg pozwala na osiągnięcie – w zależności od konfiguracji systemu – od 35 do 55°C, co w połączeniu z wydajnym ogrzewaniem płaszczyznowym skutecznie zapewnia możliwość osiągnięcia pełnego komfortu termicznego. Jedną z lepszych decyzji, jakie można podjąć przy wyborze sposobu na ogrzewanie budynku, będzie więc zakup gruntowej pompy ciepła. We Wrocławiu pomoc w znalezieniu właściwego urządzenia i dopasowaniu jego wydajności do powierzchni obiektu i jego charakterystyki można uzyskać m.in. w firmie DERKON. Oferuje ona także podłączenie oraz serwisowanie urządzenia.

Jakie są zalety korzystania z gruntowej pompy ciepła?

Użytkowanie gruntowej pompy ciepła to wydajne i tanie ogrzewanie budynku, a także całoroczne zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła to nie tylko niskie koszty eksploatacji ograniczające się do wydatków na zakup prądu potrzebnego do działania sprężarki, pompy obiegowej i automatyki sterującej, ale także realne przyczynianie się do ograniczenia poziomu emisji CO2 oraz wpływanie na redukcję zanieczyszczeń powietrza. Z gruntowej pompy ciepła można korzystać przez cały rok, a jej zaletą jest całkowita bezobsługowość. Działania użytkownika ograniczają się do ustalania harmonogramu pracy i umawiania się na przeglądy techniczne.

Fachowy dobór, montaż i serwisowanie pomp ciepła warto zlecić firmie, który ma w tym zakresie doświadczenie. Dobrym wyborem będzie firma DERKON działająca w dolnośląskim. Specjalizuje się ona w montażu i przeglądach pomp ciepła, jak również wykonywaniu instalacji centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz