Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto wstawiać protezy zębowe u dzieci?

Dlaczego warto wstawiać protezy zębowe u dzieci?

Pedodoncja zajmuje się wieloma problemami stomatologicznymi, jakie pojawiają się u najmłodszych. Głównym wrogiem jest próchnica, która stanowi poważne zagrożenie już od chwili pojawienia się pierwszych mleczaków. Straty uzębienia mogą mieć poważne konsekwencje dla przyszłego rozwoju zgryzu, dlatego od niedawna u najmłodszych praktykuje się ich odbudowę protetyczną.

Proteza dla czterolatka – potrzeba czy fanaberia?

Kiedy mówimy o sztucznych zębach, większość z nas kojarzy je z osobami w starszym wieku, które na skutek upływu lat lub zaniedbania straciły własne zęby. Jednak już od kilkudziesięciu lat świadomość ludzi w kwestii estetycznego uśmiechu zmienia się. Coraz częściej dostrzegamy potrzebę jego posiadania – to on zapewnia nam akceptację w środowisku i sprawia, że sami też mamy wyższą samoocenę. Po odbudowę zębów sięgają coraz młodsze osoby, które straciły własne na skutek niedoleczenia czy też różnych zdarzeń losowych. Potrzebę uzupełniania braków uzębienia podkreślają też lekarze stomatolodzy. Dotyczy ona nie tylko dorosłych, ale również najmłodszych dzieci.

Lekarze stomatolodzy z gabinetów takich jak Jelonek Barbara. Prywatny gabinet stomatologiczny, którzy zajmują się również pedodoncją, zwracają uwagę na to, że uzupełnianie przedwczesnych braków uzębienia u najmłodszych pacjentów jest nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne. Okres rozwoju układu kostnego u dziecka trwa do późnego wieku nastoletniego, a przez większość tego czasu kształtuje się również szczęka. Brak pojedynczego zęba w okresie, kiedy mleczaki wymieniane są na zęby stałe, może powodować przesunięcia zębów, zwiększanie się przestrzeni miedzyzębowych i inne konsekwencje. Zalicza się do nich:

  • zaburzenia wymowy, czyli tzw. seplenienie,
  • zaburzenia funkcji żucia w konsekwencji długiego rozdrabniania pokarmów,
  • zniechęcenie do jedzenia i utratę apetytu,
  • problemy natury psychologicznej, jak wyśmiewanie przez inne dzieci czy brak akceptacji w środowisku spowodowany nieestetycznym wyglądem.

Kiedy potrzebna jest proteza?

Stosowanie protez dziecięcych nie jest standardowym zaleceniem dla każdego malucha, który stracił zęby mleczne. O skierowaniu do protetyka decyduje lekarz pedodonta na podstawie takich informacji, jak: wywiad, badanie stomatologiczne oraz diagnostyka dodatkowa (np. zdjęcie RTG). Protezę wykonuje się wówczas, kiedy zostaną zauważone zmiany wymagające takiej interwencji. Różne są też rodzaje protez oraz ich oddziaływanie. W praktyce stosuje się:

  • protezy zapobiegawcze, które pozwalają zachować prawidłowy kształt łuków zębowych, poprawiają wymowę i zapewniają estetyczny wygląd,
  • protezy lecznicze – zalecane, jeśli dziecku zagraża wada zgryzu,
  • protezy retencyjne, których celem jest utrzymanie na miejscu istniejących mleczaków do momentu pojawienia się zębów stałych.

Głównym problemem, jaki wiąże się z protezami dziecięcymi, jest ciągły rozwój malucha i szybkie zmiany w wielkości i układzie zębów. Dlatego też raz wykonana konstrukcja powinna być często kontrolowana i wymieniana, jeśli nie jest już dopasowana do rozrastającej się szczęki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz