Materiał Partnera

Dlaczego warto studiować na kierunku finanse i rachunkowość

Dlaczego warto studiować na kierunku finanse i rachunkowość

Dobre studia nie zawężają drogi rozwoju, ale stanowią ważny krok na drodze do kariery w różnych sektorach i na różnych szczeblach oraz rynkach. Który kierunek daje tak wiele możliwości? Z pewnością są to finanse i rachunkowość. Ta nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dyscyplina daje bogate perspektywy zatrudnienia.

Nowoczesny program

Studia na kierunku finanse i rachunkowość przygotowują do pracy, w której wymagana jest wiedza ekonomiczna, z zakresu prawa, bankowości i rachunkowości, a także znajomość instrumentów finansowych. Tak szeroka tematyka determinuje złożoność tych studiów - są to wręcz interdyscyplinarne kierunki, oferujące bogaty wybór specjalizacji. Ze względu na dużą dynamikę branży, uczelnie stawiają na nowoczesne programy nauczania. Zaletą tych studiów są zajęcia praktyczne, które jak żadne inne przygotowują do zawodu. Na finansach i rachunkowości organizowane są laboratoria, warsztaty, symulacje biznesowe czy case studies, a to wszystko pod okiem kompetentnej kadry. Wykładowcami są doświadczeni biznesmeni, menadżerowie, księgowi, bankierzy i prawnicy.

Rożne drogi kariery

Największym atutem finansów i rachunkowości są szerokie perspektywy zawodowe. Absolwenci tych studiów pracują w różnych sektorach i na różnych szczeblach: jako kadra pomocnicza i menadżerska. Wiele osób wybiera oczywistą ścieżkę kariery w instytucjach finansowych. Szczególnie pożądana jest praca w bankowości, ale też w firmach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych i emerytalnych. Etaty dostępne są też w biurach rachunkowych i podatkowych. Do tego dochodzi administracja państwowa: samorządy, urzędy czy izby skarbowe. Instytucje stricte finansowe to tylko jedna z wielu dróg kariery dla osoby po finansach i rachunkowości. Wielu absolwentów pracuje w charakterze samodzielnych specjalistów: doradców i agentów finansowych, analityków,  rewidentów. Wiedza z zakresu finansów jest też potrzebna w każdej firmie, dlatego specjaliści z takim wykształceniem nie mogą narzekać na brak ofert pracy, ani na niskie zarobki. Czekają na nich duże korporacje, których działy finansowe rozwijają się bardzo prężnie, ale też mniejsze firmy, gdzie także potrzebni są księgowi. Jednak praca po finansach i rachunkowości to nie tylko zatrudnienie w zawodzie, ale też szansa na własny biznes.

Nie tylko w kraju

Dynamiczny rozwój sektora finansowego to wyraźny trend w Europie i na świecie, tak więc osoby wykształcone w dziedzinie finansów i rachunkowości są cenione także za granicą. Międzynarodową karierę można zacząć już na studiach, a to dzięki wyjazdom na stypendia czy stażom w zagranicznych korporacjach. Wiedza zdobyta na studiach umożliwia zdawanie międzynarodowych egzaminów oraz podjęcie nauki na zagranicznych uczelniach. W tym celu warto wybierać przyszłościowe specjalizacje, takie jak inżynieria finansowa czy finanse międzynarodowe, które oferuje np. Wyższa Szkoła Ubezpieczeń w Krakowie.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz