Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto przeprowadzić modernizację starej windy?

Dlaczego warto przeprowadzić modernizację starej windy?
Modernizacja starej windy to konieczność, jeżeli chcemy zagwarantować bezpieczeństwo pasażerów, którzy z niej korzystają. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego powinniśmy wykonywać prace naprawcze tych urządzeń. Modernizacja windy oprócz bezpieczeństwa zapewnia lepszy komfort dla użytkowników, oszczędność energii elektrycznej oraz zmniejsza awaryjność wysłużonych urządzeń.

Bezpieczeństwo to podstawa

Windy, których używamy w starszych blokach, były montowane w większości w latach 70. i 80. Oznacza to, że większość z nich już dawno nie spełnia standardów i norm prawnych, które dotyczą tych urządzeń, a w szczególności unijnej dyrektywy dźwigowej 95/16/WE, a także dyrektywy maszynowej 2006/42/WE. Czy oznacza to, że poruszanie się nimi zagraża naszemu bezpieczeństwu?

Tak, czasami słyszymy w wiadomościach o wypadkach związanych z wpadnięciem jej pasażera do podszybia czy niedokładnością zatrzymywania się wind. Winda nie zatrzymuje się na poziomie podłogi, co utrudnia wydostanie się z niej szczególnie osobom starszym czy matkom z wózkiem – w rozmowie z nami odpowiada ekspert z firmy DOLPOL-DŹWIG Sp. z o.o.

Właściciele budynków próbują uniknąć kosztów modernizacji starych wind, argumentując swoją decyzję brakiem awarii czy sprawnym działaniem windy mimo braku prac konserwacyjnych. Ale do wypadku nie trzeba wiele. Tym bardziej, że z biegiem lat wzrasta ryzyko pojawienia się usterki. Elementy windy osobowej ulegają zużyciu, a w szczególności elementy konstrukcji windy, liny, koła linowe czy system sterowania. Bez sprawdzenia, konserwacji i naprawy, codziennie narażamy bezpieczeństwo mieszkańców bloku.

Bezpieczna winda, czyli jaka?

Modernizacja starej windy pozwala eksploatować urządzenie w pewny i bezpieczny sposób. Bezpieczna winda według wskazań UE:  

  • posiada automatyczne drzwi i wskaźnik piętra,
  • ma kontrolowane i w razie potrzeby wymieniane linie nośne. Konserwator powinien sprawdzać ich stan raz w miesiącu, zwracając uwagę na wszelkie pęknięcia, odkształcenia i starcia,
  • ma wysoki stopień dokładności, na poziomie co najmniej 5 mm, bez względu na jej obciążenie,
  • jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • posiada drzwi wyposażone w automatyczne czujniki ludzi i zwierząt,
  • jest wyposażona w chwytacze, które pozwalają na łagodne zatrzymywanie windy poruszającej się z prędkością powyżej 0,6 m/s,
  • posiada system alarmowy, który pozwala połączyć potrzebującego pomocy pasażera z służbami ratunkowymi,
  • nie ma azbestu w układach hamulcowych,
  • ma zainstalowane chwytacze dwukierunkowego działania, zabezpieczające przed niekontrolowanym ruchem kabiny w górę,
  • jest wyposażona w awaryjne oświetlenie,
  • ma bezpieczny system ryglowania drzwi przystankowych,
  • posiada drzwi kabinowe.

Do modernizacji nadają się windy pracujące nie dłużej niż 20 lat. Starsze windy należy bezwzględnie wymienić na nowe urządzenia.

Kto zajmuje się modernizacją starych wind?

Usługi modernizacji starych wind oferują firmy posiadające uprawnienia nadane przez UDT do wykonywania modernizacji urządzeń dźwigowych. DOLPOL-DŹWIG takie uprawnienia posiada od 2002 roku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz