Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto powierzyć projektowanie wnętrz profesjonalistom?

Dlaczego warto powierzyć projektowanie wnętrz profesjonalistom?
Niektórzy uważają, że muszą koniecznie sami wszystko wymyślić i wybrać, jeśli chodzi o miejsce, w którym mają mieszkać przecież oni sami. Innym wydaje się, że projektowanie wnętrz jest łatwe, a być może nawet przyjemne. No właśnie – wydaje się. Tak naprawdę jest to zajęcie pochłaniające niewyobrażalne ilości czasu, a także wymagające sporej wiedzy i doświadczenia (albo co najmniej nerwów ze stali).

Aranżacja przestrzeni to nie tylko dobór poduszek na kanapę pod kolor zasłon i odwrotnie. Takie szczegóły zresztą będzie można później dowolnie wymieniać. Znacznie bardziej problematyczna z czasem okazuje się na przykład źle dobrana pod względem materiału podłoga, która po paru latach jest całkowicie zniszczona, albo niekoniecznie praktyczne rozmieszczenie gniazdek z prądem w mieszkaniu. Tak, tak, to też należy zaplanować na etapie projektowania wnętrza – tymczasem nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę!

Wiedza to władza

Liczba zagadnień, które trzeba tu wziąć pod uwagę, może zadziwić i przerosnąć niejednego pasjonata-amatora wykończeń i dekoracji. A trzeba ją w dodatku przemnożyć przez tysiące, ba – miliony możliwości opcji poszczególnych elementów, materiałów i ich zestawień, zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Wiedza i doświadczenie osoby zajmującej się projektowaniem wnętrz zawodowo pozwalają jej szybciej i trafniej dokonywać wyborów w gąszczu możliwości, podczas gdy laik zabierający się pierwszy raz w życiu za remont mieszkania może spędzić na samym podejmowaniu decyzji resztki młodości, a w efekcie całkowicie zszargać sobie jedynie nerwy, bo za jakiś czas pewnie okaże się, że jednak trzeba dokonywać co chwila jakichś poprawek.

Zawodowy projektant wnętrz pomoże uniknąć konieczności przeprowadzania w najbliższym czasie „uzupełniających” remontów i ciągłego dokupowania kolejnych elementów wystroju, ponieważ jego celem jest to, aby wszystko do siebie pasowało, a jednocześnie było jak najbardziej funkcjonalne. Przydaje się tutaj wiedza z zakresu doboru barw, ale także optyki (np. rozmieszczenie źródeł światła, rozmaite triki powiększające wizualnie małe przestrzenie) i technik budowlanych. Zatrudniając profesjonalistę, możemy więc też na niego przerzucić nadzór nad ekipą remontową, co jest ważne szczególnie wtedy, gdy sami nie jesteśmy w stanie ocenić, czy robota jest wykonywana fachowo.

Nasze własne

Nie ma się co martwić, że wnętrze, w którym przyjdzie nam żyć, stanie się polem realizacji fantazji projektanta. Jeżeli jest dobry, wysłucha naszego zdania nie tylko w kwestii tego, co nam się podoba, a co nie, ale też spyta o rzeczy, o których nie przyszłoby nam nawet do głowy pomyśleć. Na podstawie umiejętnie przeprowadzonego wywiadu wstępnego opracuje skrojone na miarę rozwiązania, np. wybierając materiał na podłogę, weźmie pod uwagę naszą miłość do czworonogów. – Plany powiększenia rodziny czy też wiedza o pogarszającym się stanie zdrowia któregoś z mieszkańców zaowocują z kolei zawczasu wprowadzeniem odpowiednich udogodnień – dodaje konsultant zajmującej się projektowaniem i budową domów firmy MyFuture House.

A koszty?

Warto na koniec nadmienić, że zawodowy projektant wnętrz ma obowiązek zmieścić się w wyznaczonym przez nas budżecie, który często jest przekraczany przez osoby aranżujące przestrzeń we własnym zakresie, ponieważ np. co chwila zmieniają one koncepcję, gdy poprzednia okazuje się w jakiś sposób niewłaściwa. Fakt, że projektanci współpracują z rozmaitymi podwykonawcami i dostawcami elementów wykończeniowych, ma bezpośrednie przełożenie na uzyskiwane przez nich rozmaite zniżki w tym zakresie. Ostatecznie może okazać się więc, że wynagrodzenie projektanta nie tylko nie jest szczególnie dużym wydatkiem, ale wręcz pozwala zaoszczędzić obok czasu i nerwów także większe kwoty pieniędzy.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz