Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto ocieplać budynki granulatami izolacyjnymi?

Dlaczego warto ocieplać budynki granulatami izolacyjnymi?

Dobrze ocieplony budynek jest gwarancją tego, że ciepło nie będzie miało szansy uciec z jego wnętrza. Wpływa to na przyjemną temperaturę w pomieszczeniach oraz na odpowiedni poziom wilgotności. Dobrze wybrana i prawidłowo wykonana izolacja to sposób na zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie. Jedną ze skutecznych metod ocieplenia budynku są granulaty.

Granulaty izolacyjne – co to takiego?

Dzięki granulatowi izolacyjnemu można ocieplić połacie dachowe, stropodachy, ściany działowe oraz warstwowe. Jest to doskonały sposób na to, aby ciepło miało znacznie utrudnioną drogę ucieczki z wnętrza budynku. Zaletą tego materiału jest to, że sprawdza się zarówno jako uzupełnienie zamontowanej wcześniej izolacji, jak i samodzielna warstwa ocieplająca budynek.

Granulaty wykorzystywane do ocieplania budynków produkuje się z wełny mineralnej, celulozy lub gumy. Należy przy tym pamiętać, że izolacja z gumy służy jedynie do tłumienia drgań i dźwięków oraz nie jest zabezpieczeniem przed utratą ciepła. Takie właściwości mają granulaty z celulozy oraz z wełny mineralnej. Granulat z wełny mineralnej stosowany jest głównie do izolacji stropodachów i przestrzeni, w których prowadzone są w budynkach piony wodne, kanalizacyjne i centralnego ogrzewania. Granulat celulozowy ma znacznie szersze zastosowanie. Materiał ten został doceniony ze względu na parametry dotyczące izolacji termicznej, ale też dlatego, że może być stosowany nie tylko w nowych budynkach, ale również do uzupełnienia istniejących, nieprawidłowo wykonanych izolacji nawet w trudno dostępnych miejscach.

Granulaty mogą służyć do ocieplania rozmaitych części konstrukcyjnych budynków. Izolacja ta świetnie sprawdza się w przypadku starych budynków, skośnych dachów czy do wypełniania szczelin powietrznych i uzupełniania nieszczelnych izolacji” – mówi ekspert z firmy Ekofiber.

Zalety ocieplania budynku granulatem izolacyjnym

Montaż granulatu izolacyjnego wymaga skorzystania z usług specjalistów. Wynika to z faktu, że materiał ten jest wdmuchiwany lub nadmuchiwany przy pomocy profesjonalnych urządzeń. Gwarantuje to wykonanie szczelnej izolacji bez pozostawiania pustych, niezaizolowanych przestrzeni.

Granulaty termoizolacyjne z celulozy czy z wełny mineralnej mają dobre właściwości ppoż. – dzięki temu zwiększają się standardy bezpieczeństwa w budynku. Oprócz tego, że stanowią one barierę dla uciekającego ciepłego powietrza zimą, to w cieplejszych porach roku zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń. Dodatkowo izolacja granulatem celulozowym, ze względu na brak konieczności wykonania izolacji paroszczelnej, reguluje w znacznym stopniu wilgotność w zaizolowanych pomieszczeniach (efekt „oddychających ścian”), co zapewnia zdrowy mikroklimat we wnętrzu budynku. Ponadto granulaty te są zabezpieczane związkami boru. Sprawia to, że nie mają szansy rozwinąć się tam grzyby oraz pleśń.

Technika montażu takiego ocieplenia pozwala na umieszczenie granulatu w trudno dostępnych miejscach. Przy pomocy specjalnych agregatów można wdmuchiwać go w konstrukcje poddaszy i dachów skośnych. Jest to bardzo ważne z tego względu, że to właśnie przez połać dachu ucieka najwięcej ciepła.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz