Materiał Partnera

Dlaczego warto naprawiać auto w serwisie niezależnym?

Dlaczego warto naprawiać auto w serwisie niezależnym?

Gdzie naprawiać samochód – w ASO czy serwisie niezależnym? To pytanie, które zadaje sobie niemal każdy właściciel samochodu. Odpowiedź wbrew pozorom nie jest prosta. Autoryzowane punkty kuszą swoją ofertą z uwagi na dostęp do oryginalnych części i technologii oraz możliwość utrzymania gwarancji. Praktyka pokazuje jednak, że warsztaty niepowiązane z dealerem mogą sprostać wymagającej konkurencji, a wręcz ją przerosnąć.

Wysoka jakość, niska cena

Za serwisami niezależnymi przemawiają przede wszystkim względy ekonomiczne. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy na naprawie lub przeglądzie swojego auta, odwiedzenie warsztatu nieautoryzowanego okaże się znacznie bardziej opłacalne. Niższe są zarówno koszty samej usługi (w tym robocizny), jak i cena za poszczególne części. Tańsze nie oznacza jednak gorsze. Elementy zamienne dostępne w warsztatach niezależnych nie ustępują jakością komponentom oryginalnym – oczywiście pod warunkiem, że pochodzą ze sprawdzonych źródeł (bywa, że dostępne są nawet te same oryginalne części). Podobnie jest chociażby z płynami eksploatacyjnymi. Oleje wykorzystywane w ASO często są stosowane na mocy umowy między producentem danego oleju, a dealerem. W praktyce mamy do dyspozycji kilka innych produktów równie dobrych, lecz o wiele korzystniejszych cenowo.

Wiedza fachowa

Wiedza fachowców serwisów nieautoryzowanych zazwyczaj nie ustępuje tej, jaką dysponują pracownicy ASO. Co więcej, wielu mechaników warsztatów niezależnych pracowało w przeszłości u dealerów, więc ich metodyka i narzędzia pracy są porównywalne. Szukając odpowiedniego usługodawcy, warto wybierać serwis specjalizujący się w marce, której pojazd posiadamy. Mechanicy znają wówczas specyfikę i bolączki tych konkretnych pojazdów oraz są w stanie szybko namierzyć usterkę. Doskonały przykład stanowi AB-Car Premium – nieautoryzowany serwis w Halinowie, który już od ponad 20 lat serwisuje auta marki Volvo, prowadzi sprzedaż aut marek premium, części zamiennych i akcesoriów samochodowych.

Serwis, a kwestia gwarancji

Przyjęło się twierdzić, że korzystanie z usług serwisów nieautoryzowanych skutkuje utratą gwarancji. W rzeczywistości wcale tak nie jest. Aktualna dyrektywa GVO, dbająca o konkurencyjność w sektorze motoryzacyjnym, przyzwala każdemu użytkownikowi auta na jego naprawę w serwisie niezależnym bez utraty gwarancji producenckiej. Producent może odmówić uznania gwarancji wyłącznie w przypadku, gdy udowodni że naprawa nie została przeprowadzona zgodnie z dokumentacją techniczną. Z tego względu ważne, by przy wyborze nieautoryzowanego warsztatu zorientować się, czy spełnia on wymogi i standardy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz