Artykuł sponsorowany

Dlaczego skrzynki z tworzyw sztucznych to dobre rozwiązanie dla przechowywania żywności?

Dlaczego skrzynki z tworzyw sztucznych to dobre rozwiązanie dla przechowywania żywności?

Przemysł spożywczy stanowi podstawę naszego funkcjonowania. Obejmuje przy tym wiele sektorów od branży mięsnej i drobiarskiej, przez owocowo-warzywną, po piekarniczą i mleczarską. Zapewnia nam produkty niezbędne do życia, dlatego tak ważne na jej obszarze jest przestrzeganie norm oraz zasad dobrej praktyki higienicznej i produkcyjnej. Jaką rolę odgrywają w tym skrzynki z tworzywa sztucznego?

Materiały dopuszczone do kontaktu z żywnością

Jakość produkowanej żywności regulowana jest licznymi przepisami prawa oraz europejskimi normami. Szczególnie ważne są tu dobra praktyka higieniczna (GHP) oraz dobra praktyka produkcyjna (GMP), które obejmują – jak wskazuje nazwa – działania na gruncie warunków higieny i produkcji, które muszą być spełnione oraz kontrolowane w celu zapewnienia żywności bezpieczeństwa. Stanowią one jeden z warunków koniecznych do wdrożenia systemu HACCP, czyli systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności. Wśród aspektów regulowanych przez GMP i GHP znajdują się między innymi kwestie materiałów i surowców pomocniczych stosowanych w produkcji żywności oraz te związane z właściwym magazynowaniem produktów spożywczych.

Zgodnie z wytycznymi HACCP materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą spełniać wymagania określone w unijnych rozporządzeniach. Wśród tych znajdują się między innymi skrzynki z tworzyw sztucznych produkowane zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną, czego potwierdzeniem jest wpisanie producenta tych opakowań na listę prowadzoną przez państwowego, powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego. Tworzywa sztuczne spełniają wszystkie wymogi stawiane materiałom przeznaczonym do kontaktu z żywnością. Zgodnie z rozporządzeniem nr 1935/2004 wyroby te nie powinny powodować przenikania do żywności składników w ilościach szkodliwych dla zdrowia oraz powodować niemożliwych do przyjęcia zmian w składzie, smaku i zapachu żywności.

Wygoda magazynowania i transportowania

Uniwersalny charakter oraz duże możliwości w zakresie obróbki sprawiły, że tworzywa sztuczne wykorzystywane są niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Rozwój technologii na tym obszarze pozwala ponadto tworzyć coraz bardziej zaawansowane rozwiązania o określonym przeznaczeniu. Na potrzeby branży spożywczej wykorzystywane są uniwersalne pojemniki euro, przeznaczone do transportu mięsa, drobiu czy przetworów mięsnych, a także skrzynki owocowo-warzywne, na ryby czy pojemniki piekarnicze. Rozwiązania takie jak ażurowe dno i ścianki pojemników zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu skrzynki sprawdzą się podczas mrożenia produktów spożywczych.

Jak wskazuje producent pojemników z tworzyw sztucznych, firma Peksan, skrzynki z tworzyw sztucznych wpływają znacząco na wygodę magazynowania i przechowywania. Na szczególną uwagę zasługują pod tym względem skrzynki obrotowe. Układane jeden na drugim tworzą stabilny stos czy sztapel, a po obróceniu o 180 stopni wchodzą jeden w drugi, co pozwala zaoszczędzić wiele przestrzeni podczas przewożenia lub składowania pustych pojemników. Niewątpliwym atutem skrzynek z tworzyw sztucznych są również standardowe wymiary, które pozwalają umieszczać pojemniki na paletach oraz regałach magazynowych. Warto dodać też, że choć doskonale sprawdzają się w branży spożywczej, skrzynki te mogą zostać wykorzystane również do innych produktów, na przykład artykułów technicznych.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz