Materiał Partnera

Dlaczego potrzebne nam szkolenia BHP?

Dlaczego potrzebne nam szkolenia BHP?

Szkolenia BHP są normą na każdym stanowisku pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie takiego szkolenia dla pracowników, a ci z kolei muszą w nim regularnie uczestniczyć. Często określamy je jako nudne i powielające te same informacje, które każdy z nas zna na pamięć. Jednak mają one nas uczyć zachowania w sytuacjach trudnych, w których może dojść do zagrożenia zdrowia lub życia czy też do powstania urazu. Ze szkolenia BHP nie powinno się rezygnować, gdyż jest to nasz prawny obowiązek w momencie, gdy podpisujemy umowę o pracę.

Czego dowiemy się na szkoleniu BHP?

Dokładny przebieg szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy uzależniony jest od branży i warunków w jakich pracujemy. Inne zagrożenia czyhają na nas przykładowo na kasie w sklepie, a inne w tartaku. Każdy pracownik powinien dokładnie dowiedzieć się, co może stanowić dla niego zagrożenie w czasie wykonywania obowiązków i jak nie dopuścić do niebezpiecznej sytuacji. Instruktor BHP ma za zadanie zaprezentować nam możliwe wypadki w pracy i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Organizacją takiego szkolenia może zająć się zewnętrzna firma.

Cykliczne kursy BHP

W wielu szczególnie tych większych firmach kursy BPH organizuje się cyklicznie i wysyła na nie większą ilość pracowników. Czas spędzony na szkoleniu powinien być zgodnie z kodeksem pracy płatny normalnie jakbyśmy pełnili obecnie swoje obowiązki na miejscu pracy. Teoretycznie pracownik nie powinien rozpoczynać pracy zanim nie odbędzie odpowiedniego szkolenia z bezpieczeństwa, w praktyce, jednak szkolenia często odbywają się jedynie kilka razy do roku. Firmy z dużą rotacją pracowników na pierwsze szkolenie BHP zaliczają wypełnienie testu z podstawowej wiedzy dotyczącej zasad, które omówione zostaną na kursie. Na szkolenie zostaje wynajęta sala lub udostępniane jest miejsce w firmie, jeśli jest taka możliwość.

Instruktor BHP może wówczas odwiedzić jedną firmę np. raz na rok i przeprowadzić zbiorowe szkolenie. Jednak czy nie jest to obchodzenie prawa? Pytań na temat takiego rozwiązania rodzi się wiele, jednak z pewnością się one zdarzają. Najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie szkoleń BPH zewnętrznej firmie, która będzie pilnowała, aby każdy pracownik był odpowiednio przygotowany do sprawowania swoich obowiązków i wiedział, czego robić mu nie wolno, aby nie narażać siebie i swoich współpracowników.

Opracowanie:
Serock, Dworcowa 7
tel. 534 994 552
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz