Artykuł sponsorowany

Dlaczego nawilżanie powietrza jest takie ważne?

Dlaczego nawilżanie powietrza jest takie ważne?

Zima za pasem, więc warto uzbroić się w system nawilżania powietrza. Dlaczego jednak jest on tak przydatny? Musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie zmiany zachodzą w powietrzu, którym oddychamy. Na zewnątrz panuje mróz, a temperatura w pomieszczeniach nierzadko wynosi około dwudziestu stopni. Sprawia to, że powietrze wysusza się, a jego wilgotność spada do z zalecanych około czterdziestu‐sześćdziesięciu procent do nawet poniżej dwudziestu.

Jakie skutki wywołuje zbyt suche powietrze?

Zbyt suche powietrze powoduje wiele negatywnych skutków, także dla przemysłu. W produkcji pojawiają się problemy z surowcami i materiałami powodujące przerwy w pracy maszyn. Wzrasta także ilość strat materiałów.

Drewno kurczy się, paczy i pęka. Papier, tektura i karton zmieniają wymiary, wzrasta ich nasiąkliwość i sztywność, a arkusze papieru sklejają się. Większość materiałów sztywnieje, a włókna osłabiają się. Lakiery źle wysychają, a kleje słabo łączą. Wzrasta zapylenie powietrza i pojawiają się wyładowania elektrostatyczne. Wszystko to sprawia, że procesy technologiczne i prace budowlano‐remontowe wykonywane w obiektach o niewystarczającej wilgotności powietrza ulegają znacznej komplikacji.

Zimą zaczynają pojawiać się także liczne problemy zdrowotne. Zbyt suche powietrze negatywnie wpływa nie tylko na naszą aparycję, lecz także nastrój oraz zdrowie w szerszym pojęciu. Pierzchnice usta, boląca głowa, przewlekły katar i problemy z gardłem to tylko niektóre z objawów wywoływanych przez małą wilgotność. Skutkiem tego jest zwiększona absencja pracowników i mniejsza wydajność.

Dlatego tak ważne jest, by przedsiębiorstwa wyposażały hale produkcyjne i magazyny w odpowiednio dopasowane do ich wielkości oraz potrzeb nawilżacze powietrza. Produkcją, dostawą i montażem profesjonalnych  systemów nawilżania powietrza przeznaczonych dla przedsiębiorstw zajmuje się WILPO s.c.

Najważniejsze parametry nawilżaczy przemysłowych

To, jak wydajnie nawilżacz stosowany w danym przedsiębiorstwie spełnia swoją rolę, zależy przede wszystkim od jego budowy oraz parametrów. Zazwyczaj mowa jest wręcz o całych systemach sprzężonych ze sobą urządzeń pracujących na rzecz zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza.

Parametry, które można dostosować w przemysłowych nawilżaczach powietrza, to między innymi:

  • Rodzaj nawilżania – dwuczynnikowe, jednoczynnikowe
  • Wydajność jednostkowa nawilżacza
  • Rodzaj nawilżacza – kierunkowy, dookolny, z wentylatorem lub bez
  • Wydajność systemu i podział na strefy regulacji

W związku z tak dużymi możliwościami konfiguracyjnymi dobór odpowiedniego nawilżacza powietrza spełniającego wszystkie wymagania nie powinien nastręczać trudności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz