Materiał Partnera

Dlaczego należy badać wzrok w trakcie ciąży?

Dlaczego należy badać wzrok w trakcie ciąży?

Ciąża to specjalny okres, w trakcie którego kobieta musi zadbać kompleksowo o swoje zdrowie. Dotyczy to również wzroku – regularne wizyty u okulisty zalecane są zarówno dla pań leczących dolegliwości związane z nieprawidłowym widzeniem, jak i tym, które nie wykazują żadnych problemów w tym zakresie. Dlaczego jest to tak istotne i co proponują pacjentkom w ciąży dobre gabinety okulistyczne?

Niezbędna wizyta

Wizyta u okulisty jest dla kobiety w ciąży w niektórych sytuacjach obowiązkiem. Dotyczy to przede wszystkim pań, które cierpią na wszelkiego rodzaju schorzenia związane z nieprawidłowym widzeniem. Kobiety z wadą wzroku będące w ciąży powinny do okulisty zgłaszać się przynajmniej co trzy miesiące aż do porodu. Warto także zwrócić uwagę na stosowane leki w przypadku zastosowanej terapii schorzeń okulistycznych. Nierzadko mogą być one bowiem niebezpieczne dla płodu, dlatego konieczne jest zastąpienie ich innymi środkami.

Wada wzroku oraz jej leczenie nie są jednak jedynymi sytuacjami, które powinny skłonić kobietę w ciąży do odwiedzenia okulisty. Jednym z powodów jest cukrzyca – jeśli pacjentka choruje na tę dolegliwość, powinna odwiedzać gabinet okulistyczny nie tylko w trakcie ciąży, ale także już podczas jej planowania. Wszelkich niezbędnych informacji o postępowaniu w takich przypadkach udzielą specjaliści z kliniki Posso Sp. z o.o., którzy kompleksowo zajmują się badaniami i leczeniem okulistycznym pań w ciąży. Co konkretnie są w stanie zaoferować tego typu gabinety okulistyczne?

Istotne zmiany hormonalne

W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzą istotne zmiany hormonalne – nierzadko mają one znaczenie w kontekście funkcjonowania narządu wzroku, dlatego tak ważne jest odwiedzanie gabinetu okulistycznego w tym okresie. W ramach pełnej opieki okulista z renomowanej kliniki przeprowadzi niezbędne badania i oceni przedni oraz tylny odcinek oka w lampie szczelinowej, zbada też stan siatkówki, wykonując skaningową fotografię dna oka. Dla pań w ciąży zalecane jest też komputerowe badanie refrakcji, które określane jest przez specjalistów jako autorefraktometria.

Pomiar ciśnienia w oku, pachymetria rogówki czy keratometria to kolejne już badania, których zrealizowanie w trakcie ciąży jest niezwykle istotne. Zmiany hormonalne wpływają również na pojawienie się tzw. zespołu suchego oka, ale też różnych zmian w obrębie spojówek. Nierzadko u kobiet w ciąży zauważyć można problematyczny obrzęk powiek, którego leczeniem także zająć musi się okulista. Będzie on w stanie pomóc paniom borykającym się w tym nietypowym okresie z wysiękowym odwarstwieniem siatkówki. Należy zatem pamiętać o kompleksowym dbaniu o swoje zdrowie w trakcie ciąży i regularnym odwiedzaniu renomowanego gabinetu okulistycznego – jest to ważne zarówno dla samej pacjentki, jak i nienarodzonego dziecka.

Opracowanie:
Warszawa, Nowogrodzka 31
tel. 22 123 55 50
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz