Materiał Partnera

Dlaczego analiza finansowo-księgowa jest tak istotna?

Dlaczego analiza finansowo-księgowa jest tak istotna?

Wynajęcie specjalistycznego biura rachunkowego pozwala na kontrolowanie wszelkich operacji finansowych w firmie. Przepływ środków musi być pod stałym nadzorem, co pozwoli na uniknięcie jakichkolwiek nieprawidłowości w tym zakresie i – co za tym idzie – strat. Warto więc zadbać o dobrą organizację w tym aspekcie. Co dokładnie obejmuje analiza finansowo-księgowa i kto może ją dla nas wykonać?

Sprawne zarządzanie

Finanse przedsiębiorstwa to kwestia najważniejsza, dzięki której firma może funkcjonować, inwestować czy chociażby wypłacać pensje swoim pracownikom. Dlatego tak istotne jest kontrolowanie tego aspektu działalności, bowiem parametrów z nim związanych jest bardzo dużo, a poszczególne obliczenia mogą być bardzo skomplikowane i utrudniające sprawne rozliczenie. Proces zarządzania wymaga kontroli finansów i specjalistycznej, szczegółowej analizy. Dzięki niej można również ocenić całą działalność. Przynosząca straty spółka nie będzie opłacalna, a precyzyjna analiza finansowo-księgowa pomoże dostrzec punkty, w których traci środki. Pozwala to na wdrożenie procedur mających na celu zwiększenie obrotu i podtrzymanie dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że takiej analizy dokonać może tylko profesjonalne biuro rachunkowe, takie jak chociażby Osiwała Magdalena Księgowość i podatki, opierające się na ogromnej wiedzy i doświadczeniu w branży. Są to niewątpliwie spore atuty, które wpływają na jakość wykonywanej pracy, czyli precyzję obliczeń i słuszność wyciągniętych wniosków. Co więc dokładnie powinno być poddane fachowej analizie?

Najważniejsze aspekty

Analizę finansową dzieli się przede wszystkim na trzy kategorie, przedstawiane kolejno po sobie: wstępną, wskaźnikową i mierników syntetycznych. Pierwsza z analiz jest dość ogólna, określa źródła finansowania majątku i sprawdza całą strukturę kapitałowo-majątkową przedsiębiorstwa. Na tej podstawie dokonuje się wyceny bilansowej, której przeprowadzenie jest stosunkowo skomplikowane. Po analizie wstępnej przechodzi się do wskaźnikowej, niezwykle ważnej, określającej bowiem tak istotne parametry, jak płynność, aktywność i efektywność. Zajmuje się ona też obliczaniem zadłużeń, a także analizuje kapitał i akcje, dokonując fachowej oceny ich wartości rynkowej. W skład analizy finansowo-księgowej wchodzi również ostatni jej składnik, czyli opracowanie mierników syntetycznych. Pomagają one w sprawniejszym rozczytaniu skomplikowanej i niezwykle rozległej analizy wskaźnikowej, zawierającej ponad sto parametrów. Istotnym aspektem analizy mierników syntetycznych jest możliwość oceny działalności w przyszłości. Wszystkie te kwestie sprawiają, że wynajęcie biura rachunkowego w celu sporządzenia tej specjalistycznej analizy jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania firmy i utrzymywania jej finansów na właściwym poziomie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz