Materiał Partnera

Diagnostyka chorób tarczycy – jakie badania należy wykonać?

Diagnostyka chorób tarczycy – jakie badania należy wykonać?

Choroby tarczycy dotykają już ok. 30% Polaków. Diagnostyka w kierunku zaburzeń pracy tego gruczołu jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży i małych dzieci, ponieważ tarczyca ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie wielu układów, m.in. rozrodczego, nerwowego i pokarmowego. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wykonania badań w kierunku chorób tarczycy.

Kiedy warto wykonać badania diagnostyczne w kierunku chorób tarczycy?

Tarczyca jest największym gruczołem wydzielania wewnętrznego w organizmie człowieka. Jej zadaniem jest wytwarzanie hormonów regulujących pracę całego organizmu. Wpływa m.in. na termoregulację ciała oraz na tempo przemiany materii. Kontroluje także funkcjonowanie układu nerwowego, rozrodczego i pokarmowego. W przypadku dzieci ma bardzo duże znaczenie dla tempa wzrostu oraz kondycji kości. Zaburzenia pracy tarczycy są więc bardzo niebezpieczne, dlatego należy regularnie kontrolować poziom stężenia hormonów tarczycowych w organizmie.

Jest wiele objawów, które świadczą o nieprawidłowościach w pracy tarczycy, a które wiele osób bagatelizuje. W przypadku wystąpienia nadczynności tarczycy, najczęściej pierwszymi objawami są nadpobudliwość, zwiększona potliwość oraz kołatanie serca. Pacjenci bardzo często zauważają również spadek masy ciała bez stosowania diety. Jeżeli będziemy mieć do czynienia z niedoczynnością tarczycy, zapewne zauważymy u siebie suchą skórę. Wiele osób odczuwa również znaczne pogorszenie samopoczucia i nastroju, włączając w to pojawiające się stany depresyjne. Osoby z niedoczynnością tarczycy często skarżą się na przewlekłe zaparcia oraz ciągłe uczucie zmęczenia, a także nieuzasadniony przyrost wagi. U kobiet niepokojącym objawem powinny być zaburzenia cyklu miesiączkowego. Do wykonania badań powinny skłonić nas również problemy z termoregulacją – nadmierne odczuwanie chłodu czy mała tolerancja ciepła. Objawem chorób tarczycy jest również osłabienie włosów i paznokci oraz problemy ze snem, a także z koncentracją.

Wystąpienie wymienionych wyżej objawów powinno być dla nas alarmujące i skłonić do wykonania badań diagnostycznych w kierunku chorób tarczycy.

W woj. opolskim komplet badań w kierunku diagnostyki chorób tarczycy można wykonać np. w laboratorium analiz lekarskich MINI-LAB w Nysie.

Profil tarczycowy – jakie badania należy wykonać?

Większość nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy można wykryć po wykonaniu prostych badań z krwi. Podstawą w diagnozowaniu chorób tarczycy jest wykonanie badania TSH. Jest to bardzo czułe badanie, które wykrywa zaburzenia czynności tego gruczołu. Za pomocą tego badania monitoruje się również skuteczność wdrożonego leczenia. Zaniżone TSH świadczy o nadczynności, natomiast podwyższone o niedoczynności. W diagnostyce chorób tarczycy bardzo ważne jest także wykonanie oznaczeń poziomu FT3 i FT4, które pozwalają na kliniczną ocenę stanu czynnościowego tarczycy. Chorobom tarczycy często towarzyszą choroby autoimmunologiczne, wynikające z jej nieprawidłowej pracy, jak np. choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa. W celu ich wykrycia bądź wykluczenia należy wykonać badanie anty-TPO. Natomiast do oceny aktualnego stanu metabolicznego tarczycy niezbędne będzie oznaczenie poziomu anty-TG.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz