Materiał Partnera

Diagnostyczne przyrządy lekarskie - które są najczęściej używane?

Diagnostyczne przyrządy lekarskie - które są najczęściej używane?

Udając się na wizytę do lekarza i informując go o dolegliwościach na które cierpimy, możemy być pewni, iż wykona on niezbędne badania, powiązane z naturą schorzenia. Może to być np. badanie laryngologiczne, neurologiczne czy okulistyczne. Wiele osób zapewne kojarzy tzw. młotek neurologiczny, ale już nie każdy jest w stanie określić, do czego służy otoskop. Które z tych przyrządów są najczęściej wykorzystywane przez lekarzy i jak się ich używa?

Czym są oftalmoskopy i kiedy są używane?

Oftalmoskopy (zwane inaczej wziernikami ocznymi) to przyrządy używane w diagnostyce okulistycznej, służące do wziernikowania dna oka. Wyposażone są w trzy główne części składowe - zestaw soczewek korygujących, źródło światła (najczęściej jest to mała żarówka) oraz pryzmat lub lusterko, odpowiednio odchylające wiązkę światła. Wspomniane elementy składają się na głowicę. Poza nią wyróżnia się jeszcze rękojeść, umożliwiającą wygodne trzymanie przyrządu, która jest ponadto miejscem zainstalowania baterii.  

Najprostsze modele oftalmoskopów dostępnych na rynku wykorzystują tradycyjne źródło światła. Bardziej zaawansowane wzierniki oczne emitują wiązki laserowe i dokładnie skanują gałkę oczną, pozwalając na wykrycie patologicznych zmian w jej obszarze (zaliczają się do nich np. jaskra, odklejanie się siatkówki czy zapalenie nerwu wzrokowego). To jednak nie wszystko, gdyż mogą być one wyposażone w zestaw dodatkowych akcesoriów, takich jak przesłony, siatki i zestawy kolorowych filtrów, które umożliwiają niezwykle precyzyjne pomiary wybranych elementów.   

Otoskopy - niezbędne narzędzia laryngologiczne

Jak podkreślają specjaliści ze sklepu Tech-Med, są to jedne z najbardziej klasycznych i najpopularniejszych urządzeń medycznych używanych w laryngologii, służących do wykonania wziernikowania ucha. Otoskop to cylindrycznie zwinięta trąbka (wykonana z metalu) w kształcie stożka o różnych średnicach, umożliwiająca wykonanie szczegółowego przeglądu błony bębenkowej i zewnętrznego przewodu słuchowego. Tego typu badania laryngologiczne mają na celu wykrycie stanów patologicznych ucha zewnętrznego i środkowego. 

Otoskopy dzielimy na trzy główne rodzaje:

  • otoskopy zwykłe - wyposażone w podstawowe urządzenia optyczne i oświetlane za pomocą lampy czołowej,
  • otoskopy elektryczne - wyposażone we własne źródło światła; może to być oświetlenie wykonane w technologii LED lub żarówki ksenonowo-halogenowe,
  • wideootoskopy - specjalne rodzaje otoskopów, które umożliwiają podgląd badanego ucha na monitorze.

Opracowanie:
Warszawa, Chmielna 98
tel. 22 654 64 93
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz