Dermatolog radzi: jak dbać o skórę atopową?

Dermatolog radzi: jak dbać o skórę atopową?

Zmagasz się ze swędzącą i spierzchniętą skórą, która jest pokryta drobnymi krostkami powstającymi pod kolanami, pachami czy w łokciach? To prawdopodobnie atopowe zapalenie skóry (AZS) – schorzenie, które bywa dość uciążliwe. Nieprzyjemne objawy można jednak zwalczyć, dzięki odpowiedniej pielęgnacji.

Strony www Strony www

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której przyczyn należy upatrywać  w nieprawidłowym metabolizmie lipidów w naskórku. W efekcie skóra pozbawiona zostaje naturalnej bariery ochronnej, co wywołuje nieprzyjemne objawy w postaci swędzenia, wyprysków i zaczerwienienia. 

Po diagnozę i leczenie do dermatologa

Jeśli stan twojej skóry wywołuje u ciebie pewne obawy, udaj się do dermatologa. Specjalista dokona rozpoznania, na podstawie którego postawi diagnozę. W zależności od stopnia nasilenia schorzenia, podejmie też stosowne leczenie.

Jeśli AZS objawia się przede wszystkim silnym świądem skóry, dobry efekt da przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Ich celem jest zmniejszanie reakcji alergicznej.

W przypadku, gdy do świądu skóry dochodzą dodatkowe objawy, np. drobne krostki, dermatolog może podjąć decyzję o włączeniu leków przeciwzapalnych. Bardzo często są to silnie działające preparaty sterydowe stanowiące inhibitory kalcyneuryny, które – w przeciwieństwie do standardowych sterydów – nie powodują uszkodzenia skóry.

Ważna pielęgnacja skóry atopowej

W walce z atopowym zapaleniem skóry kluczową rolę odgrywa odpowiednia dieta. Ważne jest, by unikać pokarmów, które działają uczulająco. Najczęściej są to: mleko krowie, owoce morza, ryby, orzeszki ziemne, warzywa drobnostrączkowe, cytrusy i owoce drobnopestkowe.

Istotne znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja skóry problematycznej. O czym należy pamiętać, by objawy nie były tak uciążliwe?

  • Do mycia używaj wyłącznie syndetów, tzw. „mydeł bez mydła”. Z uwagi na swój kwaśny odczyn, są lepiej tolerowane przez skórę.
  • Po kąpieli delikatnie osusz ciało, nie pocierając skóry. Zbyt szorstki ręcznik spowoduje jej podrażnienie i zaostrzy swędzenie.
  • Używaj emolientów do codziennej pielęgnacji, dzięki którym nawilżysz i natłuścisz skórę. Ich dodatkowym atutem jest wchłanianie wilgoci z otoczenia, co sprawia, że skóra jest delikatnie nawilżona przez kilka godzin.
  • Nie dopuść do przegrzania i spocenia skóry – jako że odpowiada to za powstawanie podrażnień i nasilenie świądu. Dlatego zadbaj o to, by ubierać się stosownie do pogody. Dobrą praktyką jest ubieranie się na tzw. „cebulkę”.
  • Unikaj przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych czy zadymionych. Sprzyja to bowiem wysuszaniu skóry oraz infekcjom wywołującym uciążliwe objawy.
  • Nie używaj kosmetyków na bazie alkoholu (także toników i perfum), ponieważ mogą silnie wysuszać skórę.
  • Zapobiegaj bakteryjnym i grzybiczym zakażeniom, gdyż w przypadku atopowej skóry grozi to powstawaniem rozległych i trudno gojących się ran.
Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz