Materiał Partnera

Demontaż konstrukcji stalowych a odzysk surowców

Demontaż konstrukcji stalowych a odzysk surowców

Bardzo duża ilość surowców wtórnych pochodzi z branży budownictwa. Materiały recyklingowe są pozyskiwane między innymi dzięki demontażowi konstrukcji stalowych, a także rozbiórkom i wyburzeniom innych obiektów architektonicznych. Wiele firm zajmujących się przerobem złomu rozszerza swoją działalność o usługi transportowe, a także budowlane – związane ze wspomnianymi demontażami.

Odzysk surowców – budownictwo

Branża budowlana jest jednym z największych dostawców materiałów przeznaczonych do odzysku, które przekazywane są skupom złomu. Różnego rodzaju firmy dostarczają bowiem takie materiały jak między innymi złom stalowy, złom kawałkowy, złom żeliwny, złom kolejowy, stal kwasoodporna, a także metale nieżelazne – aluminium czy miedź. Jednym z przedsiębiorstw, które obsługuje branżę budowlaną, jest toruński Zakład przerobu złomu, który specjalizuje się skupem, a także sprzedażą różnego rodzaju surowców. Tego typu podmioty, dzięki nowoczesnej technologii i koncesjom, są również gotowe na składowanie niebezpiecznych dla środowiska materiałów, a także na demontaż konstrukcji stalowych wraz z własnym transportem. Warto wiedzieć bowiem, że to właśnie z rozbiórki budynków uzyskuje się olbrzymie ilości surowców wtórnych przechodzących proces recyklingowy.

Demontaż konstrukcji stalowych

Demontaż konstrukcji stalowych, który oferowany jest przez profesjonalne firmy z branży odzysku surowców wtórnych, zakłada najczęściej dwa działania: rozbiórka złożonych obiektów architektonicznych oraz rozbieranie większych elementów konstrukcyjnych na mniejsze części, nadające się do przekazania ich skupom złomu. W przypadku pierwszego typu usług bardzo ważne jest posiadanie przez zleceniobiorcę nowoczesnego sprzętu takiego jak maszyny dźwigowe, maszyny montażowe, maszyny załadowcze HDS, maszyny transportu bliskiego, a także pojazdów transportowych. Istotna jest również kadra pracownicza. Nie każdy skup złomu może oferować demontaż konstrukcji stalowych, a także wyburzenia budynków między innymi w centrach miast. Wiąże się to bowiem z koniecznością zatrudnienia inżynierów, konstruktorów oraz szeroko wyspecjalizowanych w budownictwie pracowników. Działania te muszą być zawsze oparte o przepisy prawa budowlanego, które wymagają przygotowanie projektu wyburzenia/demontażu – szeroka dokumentacja techniczna.

Transport kontenerami

Różnica pomiędzy zwykłymi złomowiskami a zakładami przerobu złomu jest taka, że drugi z wymienionych podmiotów zawsze posiada sprawne kontenery przeznaczone do transportowania dalekiego materiałów. Najlepsze firmy posiadają zróżnicowanych wielkości naczepy nadwoziowe, które wykorzystywane są nie tylko przy demontażach konstrukcji stalowych. Korzysta się z nich również w przypadku zakupu złomu bądź jego sprzedaży – profesjonalny skup zapewnia jego bezpieczny transport (należy mieć do tych działań specjalne uprawnienia).

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz