Artykuł sponsorowany

Darowizna nieruchomości – jak poradzić sobie z dopełnieniem wszelkich formalności

Darowizna nieruchomości – jak poradzić sobie z dopełnieniem wszelkich formalności

Darowizna, jako rodzaj umowy nazwanej prawa cywilnego, umożliwia nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem majątku darczyńcy, przy czym darczyńcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna. Nie należy jednak przy tym zapominać, że darowizną może być to nie tylko gotówka czy różnego rodzaju rzeczy, ale także nieruchomości, w przypadku których ich przekazanie wymaga dopełnienia odpowiednich formalności.

Darowizna nieruchomości pod lupą

Darowizna to obok umowy dożywocia lub testamentu, jedna z najpopularniejszych metod nieodpłatnego przeniesienia prawa własności nieruchomości na inną osobę. Oczywiście przedmiotem darowizny może być praktycznie wszystko, nie tylko gotówka lub pojazd, ale także darowizna nieruchomości, a zwłaszcza mieszkania, stanowiąca niezwykle popularny sposób na przeniesienie własności nieruchomości, zwłaszcza w kręgu najbliższej rodziny, co nie oznacza, że umowa taka nie może być zawarta również między osobami niespokrewnionymi. Należy jednak pamiętać, że stopień pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym będzie miał bezpośredni wpływ na wysokość podatku, któremu podlega darowizna. Wynika to z faktu, że przepisy mówią o czterech grupach pokrewieństwa:

  • grupa zerowa – do której zaliczany jest małżonek, dziecko, rodzic, rodzeństwo, dziadkowie, pradziadkowie, wnuk, prawnuk, pasierb, ojczym i macocha. W tym przypadku można skorzystać z możliwości uniknięcia opodatkowania darowizny od najbliższych członków rodziny, przy czym należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym wniosek o podatek od darowizny z adnotacją o zwolnieniu z niego

  • grupa pierwsza – należą do niej teściowie, zięć, synowa, gdzie z podatku zwolniona jest darowizna o wartości do 9 637 PLN.

  • grupa druga – członkowie dalszej rodziny (np. ciotki i wujkowie). W tej grupie z podatku zwolniona jest darowizna o wartości do 7 267 PLN.

  • grupa trzecia – należą do niej najdalsi członkowie rodziny i osoby niespokrewnione, gdzie w grupie trzeciej z podatku zwolniona jest darowizna o wartości do 4 902 PLN.

Dodatkowo należy pamiętać, że w zależności od grupy pokrewieństwa podatek od darowizny może się wahać od 3 do 20% wartości przekazanej nieruchomości.

O czym należy pamiętać zawierając umowę darowizny nieruchomości?

Darowizna nieruchomości wymaga skorzystania z usług notariusza, takiego jak Jarosław Sekściński Notariusz Kancelaria, co wynika z faktu, że taki sposób przekazania nieruchomości (mieszkania, działki, praw spółdzielczych, użytkowania wieczystego nieruchomości itp.) musi mieć formę aktu notarialnego. W związku z tym sporządzenie umowy darowizny nieruchomości wymaga, aby zawierała ona takie elementy jak: dane osobowe stron (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer i serię dowodu osobistego), informacje o przedmiocie umowy i jego opis, zobowiązanie darczyńcy, miejsce i datę sporządzenia dokumentu oraz podpis notariusza i stron. Dodatkowo, ponieważ umowa ta ma mieć charakter aktu notarialnego, przed jej podpisaniem należy dostarczyć notariuszowi niezbędne dokumenty, z których wymienić należy tu informację o numerze księgi wieczystej nieruchomości lub odpis z jej treści, podstawę nabycia nieruchomości, zaświadczenie ze spółdzielni i zaświadczenie o zapłacie podatku od spadku lub darowizn.

Umowa darowizny nieruchomości, sporządzona przez notariusza w formie aktu notarialnego, to nie tylko wymóg prawny, ale także zabezpieczenie, które pozwala obdarowanemu dochodzić przed sądem wykonania umowy i domagać się od darczyńcy wydania rzeczy będącej przedmiotem umowy darowizny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz