Artykuł sponsorowany

Dachówki i elementy kształtne – jak rozszyfrować slogan handlowców?

Dachówki i elementy kształtne – jak rozszyfrować slogan handlowców?
Dachówki są najczęściej wybieranym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wykończenie połaci dachowej. To bardzo estetyczne oraz przede wszystkim niezwykle trwałe i praktyczne rozwiązanie. Bez względu na to, czy chodzi o dachówki ceramiczne, czy betonowe, zawsze sprzedawane są one jako cały system. Znajdują się w nim również dachówki funkcyjne, których nazwy używane przez sprzedawców, potrafią skomplikować sytuację. Jak je rozszyfrować?

Dachówki funkcyjne

Najpopularniejszą dachówką funkcyjną, która zastosowana może być jedynie na dachach dwuspadowych, jest dachówka skrajna, nazywana także często wiatrówką. Jest to element, który służy do estetycznego wykończenia szczytów połaci. Jego cechą rozpoznawczą jest charakterystyczne skrzydełko, nadające całości kształt litery „L”. Dachówki skrajne występują w wersji lewej lub prawej. Kolejną dachówką, która musi zostać zastosowana na dachu, jest dachówka wentylacyjna. Swoim kształtem przypomina ona dachówkę podstawową, aczkolwiek różni się charakterystycznym uniesieniem, dzięki któremu powstaje przestrzeń wentylacyjna, odpowiedzialna za właściwy przepływ powietrza na dachu. Często mylone z dachówkami wentylacyjnymi są kominki wentylacyjne. Łatwo rozpoznać je po kształcie, przypominającym grzybek.

Rolą kominków jest wentylacja poszczególnych pomieszczeń, dlatego połączone są one z resztą instalacji specjalnie przygotowanymi do tego celu rurami elastycznymi. W razie wątpliwości co do tego, jakie dachówki potrzebne będą na konkretny dach, warto zaufać profesjonalnym firmom budowlanym. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Pawlo, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe usługi ogólnobudowlane. Z jakimi jeszcze nazwami dachówek można się spotkać?

Gąsiory dachowe

Gąsiory dachowe są elementami, którymi przykrywa się kalenice. Zarówno te proste, jak i narożne. Ich nazwa słusznie kojarzy się z uroczymi ptakami, które słyną z tego, że podczas przemieszczania, poruszają się jeden za drugim. Dokładnie tak kładzie się gąsiory dachowe. Głównym elementem są w tym przypadku gąsiory podstawowe, których siłą rzeczy jest na dachu najwięcej. W zależności od wybranego modelu dachówki oraz tego, czy gąsior ma być ozdobny, czy raczej prosty, ilość gąsiorów potrzebnych na przykrycie 1 m.b. to około 2,5 sztuki. Warto również wspomnieć o tym, iż aby zapewnić jak największą estetykę połaci dachowej, produkowane są także gąsiory początkowe oraz zaślepki gąsiorów.

To dzięki nim możliwe jest zasłonięcie wszystkich przestrzeni, w których swoje gniazda mogłyby założyć ptaki lub insekty. Ze względu na produkcję w innych kasetach formujących, gąsiory początkowe są znacznie droższe od swojej podstawowej wersji. W ofercie producentów dachówek można znaleźć także trójniki oraz czwórniki, które montowane są w miejscach łączenia się poszczególnych kalenic.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz