Artykuł sponsorowany

Dachówka czy blachodachówka - porównanie najpopularniejszych pokryć dachowych. Firma dekarska Dach-Bud

Dachówka czy blachodachówka - porównanie najpopularniejszych pokryć dachowych. Firma dekarska Dach-Bud

Odpowiednie pokrycie dachowe zapewni trwałą ochronę budynku przez wiele lat. Wśród najpopularniejszych rodzajów pokryć od dawna wiodą prym dachówka i blacha dachowa. Obydwa pokrycia mają wiele zalet, ale też i trochę wad. Dlatego zanim wydamy pieniądze na nowy dach, warto dokładnie zapoznać się z właściwościami tych materiałów. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze cechy charakterystyczne dachówki i blachy dachowej.

Blacha dachowa i dachówka - porównanie

Patrząc na dom w pierwszej kolejności zwykle oceniamy jego walory estetyczne. Obydwa materiały mogą być dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, tak więc bez problemu zbudujemy pokrycie, które będzie pasował kolorystycznie do reszty budynku. Podczas budowy dachu do oceny pozostają inne właściwości takie jak:

  • Ciężar pokrycia. Ogromnym atutem blaszanego pokrycia jest jego lekkość. Metr kwadratowy blachodachówki waży około 2-4 kg (waga zależy między innymi od materiału, z którego wykonano rdzeń). Natomiast dachówki ceramiczne mogą ważyć nawet 75 kg. Lżejsze są dachówki cementowe - metr kwadratowy waży zwykle 35-50 kg. Lekkość pokrycia jest szczególnie istotna w przypadku starych domów - wymieniając dach na nowy, właściciel domu być może nie będzie musiał wymieniać więźby dachowej.

  • Izolacja akustyczna. Wraz z wagą pokrycia idzie w parze izolacja akustyczna. Jeśli chodzi o tłumienie hałasów (np. odgłosów deszczu), zdecydowanie lepiej sprawdzi się grubsze i cięższe pokrycie, czyli dachówki ceramiczne lub cementowe.

  • Nasiąkliwość. Kolejną istotną cechą jest tzw. nasiąkliwość. Blacha dachowa nie nasiąka wodą i nie zmienia swojego ciężaru pod wpływem deszczu lub śniegu. Jest jednak podatna na rdzę. Nieco inaczej jest w przypadku dachówki - tutaj stopień nasiąkliwości zależy od rodzaju warstwy ochronnej.

  • Trwałość. Spośród omawiany materiałów pod względem trwałości najlepiej wypada dachówka ceramiczna - może wytrzymać nawet 100 lat. Nieco mniejszą żywotność mają dachówki betonowe - około 70 lat. Najmniej trwałe są blachodachówki - ich wytrzymałość szacuje się na 40-50 lat.

Dobry montaż dachu to podstawa

Już na etapie montażu można popełnić błędy, które później spowodują uszkodzenia dachu. Na przykład kosze dachowe, przejścia kominów przez dach, osadzenia okien dachowych bywają wykonane niestarannie, co powoduje nieszczelności. Dlatego montaz dachu należy powierzyć rzetelnym fachowcom. Takich znajdziemy w firmie dekarskiej Dach-Bud Tomasz Barabas. Oferuje ona usługi dekarskie i ciesielskie na bardzo wysokim poziomie, co potwierdza ponad 20-letnie doświadczenie. Firma wpółpracuje zarówno z klientami indywidualnymi, jak i biznesowymi, w tym deweloperami z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Dach-Bud specjalizuje się w projektowaniu oraz realizacji dachów o estetycznym wyglądzie, ale przede wszystkim o niezwykłej trwałości i wytrzymałości. Zapewnia pełen zakres usług związanych z montażem pokryć dachowych, w tym blachodachówek, dachówek ceramicznych i gontów bitumicznych. Firma wspiera także klientów w rozkładaniu papy, montażu systemów rynnowych oraz izolacji termicznych i akustycznych. Usługi ciesielskie obejmują wykonanie i montaż więźby dachowej, a także konstrukcji drewnianych, takich jak altany ogrodowe i domy szkieletowe. Dodatkowo Dach-Bud oferuje montaż okien dachowych oraz renowację i odśnieżanie dachów.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Krzywa 14
tel. 60 740 60 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz