Artykuł sponsorowany

Dachówka czy blachodachówka - które pokrycie dachowe wybrać?

Dachówka czy blachodachówka - które pokrycie dachowe wybrać?
Jeśli rozważasz pomiędzy wyborem dachówki ceramicznej i blachodachówki, warto abyś wiedział o tym, jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań. Pokrycie dachowe jest bowiem jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych domu i musi być dobrze dobrane, aby odpowiednio pełnić swoją funkcję. W naszym artykule wskażemy na plusy i minusy obu rodzajów pokryć i spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości.

Dachówka

Dachówka ceramiczna jest jedną z najpopularniejszych dostępnych dachówek. Jest ona również jednym z najstarszych stosowanych w budownictwie rodzajów pokryć dachowych. Dachówki ceramiczneniepalne, charakteryzują się dużą odpornością na niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie ultrafioletowe. Nie poddają się łatwo uszkodzeniom mechanicznym, a dzięki dużej masie doskonale tłumią hałasy dobiegające z zewnątrz.

Dachówki ceramiczne mogą występować w różnych rozmiarach i kształtach. Wielkoformatowe dachówki sprawdzają się na dachach o prostej budowie jedno- lub dwuspadowej. Mniejsze dachówki zaś idealnie pokryją dachy o skomplikowanej formie. Pod względem estetycznym dachówka ceramiczna prezentuje się bardzo dobrze. Jej solidny i tradycjonalny wygląd przyciąga wciąż nowych zwolenników tego rodzaju pokrycia. Dachówka może występować w swoim naturalnym kolorze bądź w innych odcieniach, w zależności od upodobań inwestora. Minusem może być możliwość obrastania dachówki przez mech, ale jest na to sposób. Można tego uniknąć zawczasu, zaopatrując się np. w dachówkę glazurowaną. Żywotność dachówki ceramicznej szacowana jest zazwyczaj na 100 lat. Przy czym należy pamiętać, że nie oznacza to, iż po tym czasie nie będzie ona spełniać swojej roli.

W przypadku awarii, kiedy jedna lub więcej dachówek zostanie ulegnie zniszczeniu, w łatwy sposób można je wymienić, bez naruszania pozostałych dachówek, które są w dobrym stanie. Nowe dachówki mogą jednak różnić się odcieniem od pozostałych. Dachówka ceramiczna wykonana jest z naturalnych materiałów, dzięki temu umożliwia dobrą wentylację przy jednoczesnej szczelności dachu. Ponadto kształt dachówek gwarantuje spływanie deszczu w dół do rynien, uniemożliwiając mu przedostawanie się pod pokrycie.  

Wyżej wspominaliśmy o zalecie wagi dachówki, ma ona niestety także i wadę. Otóż decydując się na ciężką dachówkę ceramiczną, należy się liczyć z tym, iż konstrukcja dachu musi być bardzo mocna i solidnie wykonana oraz spełniająca wszystkie wymagania. I o ile przy budowie nowego domu może nie stanowić to większego problemu, jeśli dysponujemy odpowiednimi funduszami, o tyle w przypadku remontu starej budowli, mogą wystąpić poważne trudności. I jeśli już mowa o funduszach, na koniec największa wada dachówki ceramicznej, mianowicie jej cena. Wybierając dachówkę ceramiczną należy pamiętać o właściwym wyliczeniu kosztów, które będą uwzględniać również dachówki wentylacyjne oraz gąsiory.

Blachodachówka

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy z branży budowlanej BauTop z Wrocławia:

Mimo iż swoim wyglądem przypomina tradycyjną dachówkę, blachodachówka jest wykonana z ocynkowanej, profilowanej i lakierowanej blachy stalowej. Blachodachówkę można nabyć w postaci arkuszy przystosowanych do wymiarów dachu lub modułów o małych rozmiarach do pokrycia poszycia o nieregularnych kształtach. Występuję w wielu wariantach kolorystycznych, najczęściej zaś spotykanym jest czarny, brązowy oraz czerwony.

Zdecydowana zaletą blachodachówki, w przeciwieństwie do dachówki ceramicznej jest jej cena. Stalowe pokrycie jest znacznie tańsze od ceramicznego. Jest również znacznie od niego lżejsze. Dzięki temu można pokryć nią dachy, które nie mają masywnej więźby. Nie porośnie mchem, ale może z czasem pokryć się warstwą zanieczyszczeń, wówczas należy dach umyć i odświeżyć go malując. Blachodachówkę jest łatwiejsza w montażu od dachówki ceramicznej, gdyż jest montowana na ruszcie z łat i kontrłat, bez konieczności pokrywania pełnego poszycia krok po kroku, jak to ma miejsce w przypadku dachówki. 

Zdecydowaną wadą blachodachówki jest jej stosunkowa niska trwałość. Jej żywotność szacuje się bowiem na 15-20 lat, czyli co najmniej 5 razy krócej od dachówki. Stalowe pokrycie nie stanowi również dobrego izolatora akustycznego. Dźwięki opadów deszczu oraz inne hałasy dobiegające z zewnątrz będą pod takim pokryciem dachu niestety wyraźnie słyszalne.

Jakie pokrycie zatem wybrać? Odpowiedź jest prosta – jeśli tylko masz możliwość zainwestowania w dachówkę, to z pewnością będzie to dobra inwestycja na długie lata, a może i wieki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz