Materiał Partnera

Dachówka ceramiczna – dlaczego uważana jest za najlepszy materiał na pokrycie dachowe?

Dachówka ceramiczna – dlaczego uważana jest za najlepszy materiał na pokrycie dachowe?
Dach skośny w zdecydowanej większości przypadków postrzegany jest jako wizytówka domu. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to najbardziej wyeksponowany względem stron świata element konstrukcji. Inwestorzy wiele uwagi poświęcają temu, aby zakupione materiały cechowały się nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi, lecz również wizualnymi. Wśród wielu dostępnych rozwiązań, ogromnym wciąż ogromnym zainteresowaniem cieszy się dachówka ceramiczna. Co warto o niej wiedzieć?

Dachówka ceramiczna – właściwości techniczne

Swoją ogromną renomę dachówka ceramiczna zawdzięcza przede wszystkim swoim unikatowym właściwościom technicznym. O czym konkretnie mowa? W pierwszej kolejności wspomnieć trzeba o tym, iż jest to produkt w 100% naturalny, wykonany z gliny. Współczesne dachówki ceramiczne produkowane są w 3 wariantach. Naturalnym, angobowanym oraz glazurowanym. W zależności od zaistniałych potrzeb można wybrać odpowiedni ich rodzaj.

Jeżeli chodzi o dachówki naturalne, to choć cechują się one ponadczasowym pięknem, to powoli odchodzi się od tego rozwiązania, ponieważ dachówki tego typu bardzo szybko pokrywają się mchem i innymi osadami, co w ostateczności prowadzi do powstania relatywnie nieatrakcyjnego wrażenia estetycznego.

Dachówki angobowane to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wytrzymałość mechaniczną i środowiskową. Angoba to szlachetna warstwa kwarcu, którą pokrywa się wierzchnią stronę dachówki. Nadaje ona całości charakterystycznego, matowego wyglądu.

Rozwiązaniem najtrwalszym, jeżeli chodzi o porastanie, są oczywiście dachówki glazurowane, popularnie nazywane przez inwestorów „świecącymi”. Choć rzeczywiście rozwiązanie takie niesie ze sobą de facto same korzyści, to nie należy zapominać o tym, iż w miesiącach letnich, będziemy mieli do czynienia z wyraźnym połyskiem, który nie musi podobać się każdemu. Co jeszcze warto wiedzieć o dachówkach ceramicznych?

Dachówki ceramiczne a kwestia szczelności

Przez specjalistów z branży dekarskiej dachówki ceramiczne uznawane są za rozwiązanie najlepsze pod kątem szczelności. Czemu dokładnie zawdzięczamy taki stan rzeczy? Przede wszystkim temu, iż dachówki tego typu jako jedyne wyposażone są w system 2 zamków odprowadzających wodę, czyli w zamek boczny oraz górny. Z praktycznego punktu widzenia szczególną uwagę należy zwrócić na głębokość zamków, ponieważ to od tego właśnie parametru zależy cały efekt. Choć producenci próbują czasami skusić klientów ilością zamków, to czynnik ten nie jest aż tak istotny.

Technologia wypalania dachówek

Każdy inwestor powinien zapytać sprzedawcę o technologię wypalania dachówki. Zdecydowanie wyższą jakością cechują się te, wypalane w kasetach pojedynczych, a nie zbiorczych, choć fakt ten na pewno będzie odczuwalny, jeśli chodzi o cenę produktu. Niemniej jednak wydatki te należy potraktować jako inwestycję, która szybko się zwróci. Dlaczego? Otóż dlatego, iż dachówki wypalane w kasetach pojedynczych, mają znacznie mniej krzywizn, co bezpośrednio wpływa na wygląd całej połaci dachowej. Nie bez znaczenia jest również temperatura wypału. Spora grupa dachówek wypalana jest w temperaturach oscylujących w granicach 1200 stopni Celsjusza. Jeżeli komuś zależy, aby jego wymarzony dach był znacznie wytrzymalszy, chociażby na przemarzanie, powinien zainteresować się dachówkami, wypalanymi w technologii Keralis, czyli w temperaturze 1500 stopni Celsjusza.

Tak szczegółowe i jednocześnie ważne informacje trudno zdobyć samodzielnie. Dlatego, w razie wątpliwości, warto poprosić o pomoc handlowców, procujących w najbardziej wyróżniających się na rynku hurtowniach. Zdecydowanie zalicza się do nich firma AS KLINKIER, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności podejścia do każdego ze zleceń w sposób indywidualny ugruntowała sobie pozycję jednej z najlepszych w regionie. Jakie są zatem największe korzyści dachu ceramicznego?

Dach dla pokoleń

O zaletach dachówek ceramicznych można by mówić w nieskończoność. Występują one w ogromnej ilości kolorów oraz kształtów, co znacząco ułatwia ogólną aranżację. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżnić należy: holenderkę płaską, dachówkę płaską, dachówkę reńską, karpiówkę, czy dachówkę rzymską.

Wybór dachówki ceramicznej niesie ze sobą również korzyści natury komfortowej. W momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia połaci, wymienić można tylko i wyłącznie pojedynczą sztukę, co znacznie zmniejsza koszty remontu.

Choć dachówki ceramiczne nigdy nie były, nie są i najprawdopodobniej nie będą najtańszym rozwiązaniem na rynku, to próżno obecnie szukać produktów, które charakteryzowałby się tak idealnym stosunkiem ceny do jakości.


Opracowanie:
Kartuzy, Gdańska 28
tel. 58 681 03 83
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz