Materiał Partnera

Dach zielony – jakie są jego najważniejsze atuty?

Dach zielony – jakie są jego najważniejsze atuty?
Wybór właściwego pokrycia dachowego to dylemat dla wielu inwestorów. Niektórzy z nich decydują się na tzw. dachy zielone. Naturalne pokrycie wybierane jest coraz chętniej, głównie ze względu na swój niepowtarzalny wygląd, dzięki któremu można uzyskać wyjątkowe wykończenie najwyższej części obiektu. Czym jeszcze charakteryzują się wysokiej klasy dachy zielone?

Nietypowy wygląd pokrycia

Głównym atutem dachu zielonego jest niewątpliwie jego niepowtarzalny wygląd. Walory estetyczne są dla wielu inwestorów znacznie wyższe niż w przypadku zastosowania klasycznych dachówek ceramicznych czy pokrycia wykonanego np. z blachy. Możliwość zastosowania wielu zróżnicowanych roślin sprawia, że każdy dach tego typu jest spersonalizowany i wykonany na indywidualne zamówienie. Staje się on głównym punktem domu, który przyciąga uwagę swoim wyglądem i dodatkowo jest rozwiązaniem ekologicznym.

System zielonego dachu przygotowany przez firmę Green Flor daje bowiem możliwość złagodzenia klimatu miejskiego. Dzieje się tak ze względu na odbijanie promieniowania słonecznego w połączeniu z parowaniem wody, która gromadzi się w roślinach. Takie rozwiązanie zapewnia skuteczne obniżenie temperatury przy jednoczesnym podwyższeniu wilgotności. Ekologiczna metoda, przyjazna środowisku i dodatkowo wyglądająca niepowtarzalnie wyróżnia się jednak również wieloma innymi zaletami – jakimi dokładnie?

Izolacja akustyczna i termiczna

Obniżenie temperatury otoczenia poprzez dach zielony jest też istotne ze względów funkcjonalnych. Wykorzystanie poddasza w celach użytkowych może być znacznie utrudnione w przypadku konwencjonalnych pokryć dachowych. Papa bitumiczna szczególnie latem staje się problematyczna ze względu na bardzo wysokie temperatury, do jakich nagrzewa się taki dach. W przypadku zielonego pokrycia kłopoty tego typu nie występują, dzięki czemu można w pełni komfortowo korzystać z poddasza.

Warto zwrócić uwagę też na izolację akustyczną. Zielony dach pochłania bowiem hałas uliczny, czyniąc budynek lepiej wyciszonym i tym samym wygodniejszym w użytkowaniu. Do kolejnych atutów dachu zielonego należy zaliczyć też bez wątpienia zabezpieczenie pokrycia przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych i nie tylko. Często dachówki czy inny typ konwencjonalnego pokrycia dachowego pod wpływem np. promieniowania słonecznego blaknie lub traci parametry użytkowe. Takie problemy nie występują przy dobrze skonstruowanych dachach zielonych, które warto wziąć pod uwagę przy wykończeniu najwyższej części domu lub innego budynku.

Opracowanie:
Moskwin 1
tel. 68 376 60 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz