Artykuł sponsorowany

Czyszczenie wentylacji krok po kroku

Czyszczenie wentylacji krok po kroku

Wentylacja pełni ważną funkcję w Twoim domu – odpowiada za wymianę zużytego  powietrza na świeże i czyste. Jej poprawne działanie jest konieczne dla zdrowia domowników i bezpiecznego działania urządzeń. Wysokoefektywne  rekuperatory pozwalają na wymianę  powietrza w domu na świeże, dogrzane ciepłem powietrza wywiewanego z domu i usunięcie z niego nadmiaru wilgoci i wyziewów emitowanych w budynku tak przez domowników, jak i wszelkiego rodzaju przedmioty i materiały znajdujące się w pomieszczeniach.  Niezależnie od rodzaju wentylacji trzeba ją konserwować, czyli czyścić.

 –  Wentylacja z rekuperatorem pozwala przez cały rok usuwać z pomieszczeń roztocza, zapachy, wilgoć, dwutlenek węgla, kurz i wirusy bez utraty temperatury. W zimie ogrzewa powietrze, które nawiewa do środka. Przy zastosowaniu efektywnego gruntowego wymiennika ciepła, jakim jest wymiennik płytowy typu Provent-GEO, również schładza oraz wiecznie (potwierdzone przez PZH) oczyszcza z grzybów i bakterii. Nie ma obecnie lepszego i zdrowszego rozwiązania – informuje ekspert z firmy Ventus.

Dlaczego wentylacja wymaga czyszczenia?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pracuje dla Ciebie cały rok. Nieustannie wymienia nie tylko powietrze, ale znajdujące się w nim niechciane związki, które negatywnie mogą wpłynąć na Twoje zdrowie. Współcześnie obserwujemy coraz większe zanieczyszczenie powietrza. Trudno wobec tego mówić o tym, że wielkich miastach wymieniamy powietrze z zanieczyszczonego na czyste, bo to nie zawsze jest możliwe. Smog stanowi realne i coraz bardziej uciążliwe zjawisko. Wentylacja z rekuperacją może pomóc w zachowaniu czystego powietrza – dostępne są filtry, które zatrzymują niebezpieczne cząsteczki z zewnątrz. Proces wymiany jest wówczas realnie korzystny i bezpieczny dla Ciebie. Ze względu na to, że wentylacja całorocznie wykonuje ogrom pracy, sama wymaga czyszczenia, inaczej może przestać prawidłowo działać. Od czystości wnętrza kanałów wentylacyjnych zależy zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników. Nagromadzone wewnątrz kanałów pyły mają właściwości wybuchowe i mogą być poważnym zagrożeniem.

Czyszczenie wentylacji – jak to zrobić?

Kanały wentylacyjne ulegają zabrudzeniu. Okresy pomiędzy czyszczeniem instalacji uzależnione są od tego, jakie przeznaczenie ma obiekt i czemu służy.  W przypadku obiektów służby zdrowia – prawo stawia wymóg 24 miesięcy. Po tym okresie wymagają kontroli czystości. Czas ten zależy od jakości wymienianego powietrza, ale również od prawidłowego zaprojektowania i wykonania instalacji. Bardzo ważne jest, aby jeszcze na etapie planów wybrać dobrych i doświadczonych specjalistów. Czyszczenie wentylacji należy zlecić profesjonalistom, ponieważ kontrola czystości kanałów wentylacyjnych odbywa się za pomocą specjalistycznych kamer. Czyszczenie odbywa się poprzez wprowadzenie mechanicznych szczotek, które oczyszczą kanał z zanieczyszczeń poprzez zassanie go do specjalnego urządzenia. Następnie specjalista dezynfekuje kanały wentylacyjne, np. zamgławiając ich wnętrze odpowiednim środkiem bakteriobójczym. Proces czyszczenia wymaga  odpowiedniego przygotowania, doświadczenia, wiedzy  i  profesjonalnego sprzętu – wobec tego dla bezpieczeństwa układu wentylacyjnego i sprawnej realizacji procesu czyszczenia warto zadzwonić po fachowców. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz