Artykuł sponsorowany

Czyszczenie klimatyzacji – co warto wiedzieć?

Czyszczenie klimatyzacji – co warto wiedzieć?

W 1976 roku świat obiegła niepokojąca wiadomość – w Filadelfii na spotkaniu 200 weteranów doszło do masowego zachorowania na zapalenie płuc. Winowajcą okazała się źle konserwowana klimatyzacja, która była nośnikiem bakterii legionella. To wydarzenie zapoczątkowało kampanię uświadamiającą użytkowników klimatyzacji o konieczności pielęgnacji i odpowiedniego serwisowanie tych urządzeń.

Konserwacja klimatyzacji

Jak pokazuje przykład amerykańskich weteranów, konserwacja i czyszczenie klimatyzacji jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Aby zapewnić sprawne działanie klimatyzacji, eksperci zalecają robić przeglądy dwa razy do roku – raz na wiosnę , drugi raz przed zimą. Jednak w przypadku intensywnej eksploatacji, niektórzy klienci przeprowadzają ją nawet i cztery razy rocznie. Podczas przeglądu serwisanci czyszczą powierzchnię wymienników ciepła i usuwają brud pojawiający się na łopatkach wentylatora i tacach ociekowych. Jest to przeważnie kurz z powietrza, pył oraz grzyby, które  próbują się tam zadomowić. Pamiętajmy, że nawet najlepszy filtr nie zastąpi systematycznego  serwisowania, dlatego nie można go pomijać.

Przeczytaj też: Kiedy należy czyścić klimatyzację?

Co czyścimy w klimatyzacji?

Filtry, które chronią  przed zanieczyszczeniami, zatrzymują cały brud osadzający się w klimatyzatorze. Czyszczenie filtrów jest ważne, nie tylko by chronić płuca (bo tam trafiłyby zanieczyszczenia osadzone na filtrze), ale także zapewnić właściwy przepływ powietrza.

Jak dodaje pracownik Elite THERMO Polska:

Podczas wizyty pracownik skontroluje  czy  w filtrze zatrzymały się cząsteczki blokujące sprawność urządzenia i zdecyduje  czy wystarczy go umyć, czy niezbędna jest wymiana  na nowy.

Taca skroplin – wymaga dokładnego wymycia i zdezynfekowania. Często stosuje się do tego kostki bakteriobójcze, ograniczające  nagromadzenie szkodliwych substancji. Zanieczyszczona taca może doprowadzić do zatkania skroplin, co prowadzi do zatkania instalacji i przelewania wody na zewnątrz.

Skraplacz – podczas czyszczenia klimatyzacji ważna jest także konserwacja skraplacza. Wymaga ona preparatów zawierających środki przygotowane na bazie zasad lub kwasów, dlatego przy konserwacji należy stosować okulary i rękawice ochronne.

Parownik – czyszczenie tego urządzenia wymaga łagodniejszych środków, dezynfekcje stosuje się od góry stopniowo wypłukując zanieczyszczenia, spływając do tacy później do rury  odprowadzającej skropliny, takie odkażanie dociera aż  do odpływu.

Zaufaj profesjonalistom

Na koniec rada. Nie zaoszczędzisz samemu czyszcząc klimatyzator, bez odpowiednich narzędzi i wiedzy. Ponieważ nie tylko nie będziesz w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń, ale możesz też uszkodzić klimatyzator, co spowoduje utratę gwarancji. Dlatego, dla własnego dobra, lepiej powierzyć prace związane z serwisowaniem i czyszczeniem klimatyzacji fachowcom.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz