Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości?

Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości?

Najprościej mówiąc pośrednik nieruchomości umożliwia szybsze dokonanie transakcji kupna-sprzedaży danej nieruchomości. Składa się na to wiele czynników, które mają doprowadzić do tego, by sprzedawca sprzedał swoją nieruchomość na określonych warunkach, a nabywca kupił ją w atrakcyjnej dla niego cenie. Pośrednik nieruchomości pobiera określoną prowizję od transakcji.

Pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości

Osoba, która zamierza sprzedać nieruchomość, może to zrobić „na własną rękę”, jednak zazwyczaj brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia znacznie wydłuża cały proces. Podpisanie umowy z biurem nieruchomości wiąże się z tym, że to pośrednik robi zdjęcia, wystawia ogłoszenia i umieszcza je w odpowiednich źródłach. W rozmowie z klientem ustalana jest stawka, która będzie odpowiadała sprzedawcy i tym samym nie odstraszy potencjalnych nabywców. Umowa zawierana z pośrednikiem często ma warunek wyłączności, co oznacza, że klient nie może sam podejmować żadnych działań w celu sprzedaży. Jednak nie musi on także martwić się o znalezienie nabywcy.

Poszukiwanie nabywców

Biura nieruchomości prowadzą bazę ofert z podpisanych umów, dzięki czemu osoby, które chcą kupić określoną nieruchomość, sami poszukują pośredników. Agent nieruchomości ma za zadanie zbierać informacje dotyczące klientów. Ustala spotkania, przeprowadza rozmowy i sprawdza wypłacalność potencjalnych nabywców. Przez cały ten czas sprzedawca nie musi brać udziału w spotkaniach. Dopiero wtedy, gdy transakcja dojdzie do skutku, sprzedawca i nabywca muszą się spotkać. Pośrednik nieruchomości nie może samodzielnie przeprowadzać transakcji, jednak umożliwia bezproblemowe doprowadzenie jej do skutku. Do jego zadań należy także załatwianie wszelkich formalności.

Nie tylko zakup i sprzedaż

Pośrednicy nieruchomości ułatwiają obrót nieruchomościami, są w stanie wycenić wartość danej nieruchomości na rynku, ale także mogą doradzić, jak podnieść jej atrakcyjność. Ze względu na wypracowane znajomości, niektóre firmy poszerzają swoją ofertę. Podstawą jest współpraca z wybraną kancelarią notarialną, dzięki czemu załatwianie dokumentów prawnych będzie przebiegało szybciej Pośrednik może także współpracować ze specjalistami zajmującymi się wykańczaniem wnętrz. Ekspert z firmy „Consilo Finanse i nieruchomości” tłumaczy: W takim przypadku klient nie musi rozglądać się za dobrą i sprawdzoną ekipą, bowiem za pracowników i ich usługi ręczy pośrednik. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz