Materiał Partnera

Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna to młoda dziedzina, która odbiega od innych gałęzi medycyny. Tu celem nie jest ratowanie życia i zdrowia, lecz poprawa wyglądu i zachowanie młodości. W czasach, gdy wygląd odgrywa ogromną rolę w osiąganiu sukcesów osobistych i budowaniu poczucia własnej wartości, medycyna estetyczna wpływa nie tylko na ciało, ale i na umysł pacjentów.

Medycyna estetyczna – na ratunek ciału i duszy

Pragnienie bycia pięknym towarzyszy człowiekowi od zawsze. Chcemy być atrakcyjni, a przekaz medialny utwierdza nas w tym, że ładni ludzie odnoszą sukcesy. Rzeczywiście, zarówno prywatne obserwacje, jak i badania to potwierdzają: atrakcyjni mają lżej. W szkole ładne dzieci są popularniejsze, a atrakcyjność fizyczna może pomóc w znalezieniu wymarzonej pracy. Poprawiamy więc urodę strojem, makijażem, fryzurą, a od niedawna także z pomocą medycyny estetycznej. Czym ona jest?

Medycyna estetyczna łączy w sobie kilka dziedzin – mówi ekspertka z gabinetu kosmetycznego Tutti Beauty w Gliwicach. – Składają się na nią m.in.: kosmetologia, dermatologia, podologia, chirurgia estetyczna i inne gałęzie medycyny znane z gabinetów lekarskich. Wszystkie one mogą służyć poprawianiu urody i postęp w każdej z tych dziedzin przyczynia się do rozwoju medycyny estetycznej.

Do niedawna medycyna estetyczna była osiągalna dla gwiazd i osób dobrze sytuowanych, a wśród przeciętnych ludzi stanowiła pewne tabu, bywała też odbierana jako przejaw próżności. Dziś niemal każdy może sobie pozwolić na zabiegi medycyny estetycznej. Nie tylko poprawiają one urodę, ale też wpływają na samopoczucie, leczą z kompleksów i pozwalają przywrócić dobry wygląd osobom dotkniętym wrodzonymi uszczerbkami (np. widoczne znamiona) szpecącymi chorobami, urazami czy tym, którzy musieli poddać się inwazyjnemu leczeniu.

Jakie są najpopularniejsze obecnie zabiegi medycyny estetycznej?

Obecnie medycyna estetyczna skupia się przede wszystkim wokół usuwaniu zmian skórnych oraz objawów starzenia. Widoczne naczynka, przebarwienia, znamiona, blizny, ślady po trądziku czy oparzeniach, rozstępy, nierównomierny koloryt skóry, szarość – to wszystko można poprawić, stosując zabiegi medycyny estetycznej.

Przykładem może być mikropigmentacja paramedyczna. Służy ona kamuflowaniu blizn, rozstępów, asymetrii ust, bielactwa czy ubytków brwi i włosów na głowie. Jest to odmiana makijażu permanentnego. Możliwe jest także usuwanie zmian laserem oraz preparatami regenerującymi tkankę skórną.

Dla zachowania młodości i niwelowania objawów starzenia można skorzystać z mało inwazyjnych zabiegów, które stanowią alternatywę dla chirurgii estetycznej. Polegają one na wprowadzeniu w skórę preparatów mobilizujących ją do przyspieszonej odnowy. Mogą to być np.: osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste pozyskiwane z jabłoni. Popularna jest także mikrodermabrazja – zarówno igłowa, jak i bezigłowa.

To, oczywiście, zaledwie wycinek oferty medycyny estetycznej. Każdy z gabinetów oferuje nieco inny zakres usług.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz