Materiał Partnera

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?

Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?

Każda osoba, która rozpoczyna pracę w nowym miejscu, musi udać się na wizytę do lekarza medycyny pracy. Obowiązek taki mają również wszyscy ci, którzy są już zatrudnieni – muszą oni regularnie zgłaszać się na badania okresowe. Wizyta u lekarza tej specjalizacji jest wymagana przez obowiązujące przepisy. Dlatego każdy pracodawca powinien dbać o to, aby jego personel wykonywał badania okresowe zgodnie z zaleceniami.

Lekarz medycyny pracy – zakres kompetencji

Lekarze medycyny pracy zajmują się profilaktyką zdrowotną osób pracujących. Dotyczy to zarówno grup zawodowych, które są szczególnie narażone na niekorzystne dla zdrowia czynniki, jak i wszystkich innych pracowników.

Zadaniem takiego specjalisty jest dokładna ocena stanu zdrowia pacjenta, która musi być przeprowadzana pod kątem tego, czy może on wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Lekarz musi też przeanalizować specyfikę danej pracy oraz zwrócić uwagę, czy wiąże się ona z ryzykiem występowania chorób zawodowych. Specjaliści ci zajmują się także leczeniem osób, których zdrowie ucierpiało na skutek wykonywania obowiązków na stanowisku pracy.

Lekarze medycyny pracy decydują o tym, czy stan zdrowia pracownika umożliwia mu wykonywanie obowiązków zawodowych. W przypadku osób zatrudnionych już na konkretnych stanowiskach analizuje on, czy dotychczasowa praca nie wpłynęła niekorzystnie na ich zdrowie” – tłumaczy specjalista z Centrum Medycznego Credomed.

Jak wygląda badanie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy musi przede wszystkim przeprowadzić szczegółowy wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Nie może on też zapomnieć, aby zapytać o miejsce pracy, stanowisko oraz warunki, jakie panują w danym zakładzie. Na tej podstawie może wykonać lub zlecić odpowiednie badania – na przykład sanitarno-epidemiologiczne.

Natomiast pacjent musi poinformować lekarza o wszystkich problemach ze zdrowiem. Jeżeli od czasu ostatniej wizyty przeszedł poważne choroby, powinien przynieść ze sobą wyniki przeprowadzonych badań. Wizyta u lekarza medycyny pracy kończy się wydaniem orzeczenia o zdolności lub niezdolności do pracy.

Zarówno pracownik, jak i pracodawca, powinni pamiętać o tym, że badania u lekarza medycyny pracy muszą być wykonane przed rozpoczęciem wykonywania określonych obowiązków zawodowych. Dotyczy to również w sytuacji, kiedy pracownik zmienia stanowisko w tej samej firmie. Trzeba je także wykonać zawsze po dłuższej niezdolności do pracy, która wiązała się z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim ponad 30 dni.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz