Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się komornik?

Czym zajmuje się komornik?

Działalność komornika dotyczy przede wszystkim egzekwowania należności od dłużnika, który nie dopełnił swoich zobowiązań finansowych. Komornik jest w Polsce funkcjonariuszem publicznym i współpracuje z sądem rejonowym na danym obszarze. Do pełnienia swojej misji musi być odpowiednio przygotowany — przed kandydatem na komornika stoją rygorystyczne warunki.

Komornik jest wykonawcą egzekucji w oparciu o wyrok wydany przez sąd. To funkcjonariusz publiczny, który ma prawo zająć mienie dłużnika, używając przy tym środków przymusu. Komornik prowadzi też własną kancelarię, do której mogą zgłaszać się klienci. Jedną z niech prowadzi na przykład Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim Małgorzata Kukuła.

Zakres działalności komornika

Prowadzenie egzekucji sądowej to naczelne zadanie komornika. Celem jego działań jest dążenie do wyegzekwowania zobowiązań finansowych spoczywających na dłużniku, wobec którego wydano wyrok sądowy z tytułem wykonawczym. W tym celu może prowadzić egzekucję sądową pieniężną lub niepieniężną w zależności od charakteru sprawy, rodzaju zadłużenia i sytuacji materialnej oraz życiowej dłużnika.

Warto pamiętać, że praca komornika nie zaczyna się od razu, gdy tylko kredytobiorca spóźni się z płatnością raty. Aby cały proces komorniczy mógł ruszyć, powinny być spełnione konkretne przesłanki, a sprawa musi przejść przez kilka etapów:

  1. osoba zadłużona nie wykazuje chęci współpracy, ignoruje wezwania, unika kontaktu
    z firmą, osobą lub instytucją, wobec której zaciągnęła dług lub wprost odmawia uregulowania zobowiązań, odrzuca propozycje polubownego rozwiązania problemu,
  2. sprawa trafia do sądu, gdzie jest badana i otrzymuje tytuł wykonawczy (sąd stwierdza konieczność uregulowania długu, określa kwotę spłaty oraz jej termin),
  3. wierzyciel przekazuje sprawę do komornika i rozpoczyna się postępowanie egzekucyjne,
  4. komornik bada wniosek egzekucyjny pod kątem formalnym, dowiaduje się, z czego ma być prowadzona egzekucja, jakie wymagania ma wierzyciel,
  5. komornik egzekwuje kwotę pieniężną, wykonuje postanowienia sądu.

Jak pracuje komornik?

Zadaniem komornika jest respektowanie i wcielanie w życie postanowień sądu. Nie ma on obowiązku badania zasadności wyroku ani jego podważania, o ile dane z wniosku się zgadzają. Jego rolą jest egzekwowanie długów z majątku dłużnika — z ruchomości, wynagrodzenia, oszczędności, praw majątkowych i nieruchomości, jakie posiada. Majątek przejmowany jest w sposób przymusowy, na tym etapie dłużnik nie może już powstrzymać tego procesu. Jednak zawsze przed przystąpieniem do realizacji swoich obowiązków komornik sądowy informuje o tym fakcie dłużnika. Wszelkie próby negocjacji powinny być kierowane do wierzyciela, a nie do komornika, który jedynie egzekwuje długi i nie ma mocy prawnej, aby odstąpić od tych czynności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz