Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się kancelaria patentowa?

Czym zajmuje się kancelaria patentowa?

Każdy z nas z pewnością potrafi wymienić zawody, które związane są z branżą prawniczą – radca prawny, prokurator, sędzia, czy adwokat. Profesje te znane są powszechnie. Niewiele jednak mówi się o rzecznikach patentowych, którzy także pełnią zaszczytną funkcję osób zaufania publicznego. Specjaliści ci pracują na co dzień w kancelariach patentowych. Jakie jest zadanie takich instytucji?

Rzecznik patentowy- kto to taki?

Rzecznik patentowy to specjalista, który udziela pomocy w sprawach własności przemysłowej. Występuje on w roli pełnomocnika w postępowaniach przed Urzędem Patentowym, sądami i innymi organami, które orzekają w sprawach związanych z własnością przemysłową. Rzecznik patentowy nie może jednak reprezentować swojego klienta w postępowaniach karnych i karnych skarbowych.

Tak jak polscy przedsiębiorcy korzystają na co dzień z pomocy adwokatów, notariuszy i radców prawnych, tak też powinni korzystać również z usług rzecznika patentowego. Jest to norma u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie bardzo restrykcyjnie podchodzi się do ochrony swoich praw majątkowych, wynikających z odkryć wynalazków, czy rozpoznawalności znaku towarowego, używanego przez daną firmę do oznaczania swoich wyrobów.

Rzecznikiem patentowym może zostać osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje. Wymagane jest, by kandydat na to stanowisko ukończył aplikację rzeczniowską i uzyskał pozytywny wynik z egzaminu państwowego. Specjaliści tego typu mogą posiadać wykształcenie techniczne lub prawnicze.

Zadania kancelarii patentowej

Jak informuje pan Bożydar Piotrowski – właściciel Kancelarii Patentowej w Łodzi – zadaniem instytucji tego rodzaju jest świadczenie pomocy w zakresie własności intelektualnej. Specjaliści w imieniu swoich klientów dokonują zgłoszeń w Urzędzie Patentowym. Zgłoszenia te dotyczą odkrycia jakiegoś wynalazku lub zastrzeżenia znaku towarowego. Celem tych działań jest walka z nieuczciwą konkurencją oraz zabezpieczenie wpływów danej firmy, pochodzących z jej innowacyjnej i niestandardowej oferty.

Pracownicy kancelarii patentowych obsługują nie tylko przedsiębiorców, ale też twórców. Według obowiązującego prawa, mogą oni starać się o uzyskanie patentu na swój wynalazek lub prawa ochronnego na wzór użytkowy. Jeżeli zaś wynalazek miał kilku twórców, najczęściej to sąd orzeka, jaki był wkład poszczególnych osób w stworzenie danego projektu.

Ile kosztuje uzyskanie patentu na dany produkt?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, na jak rozległym terytorium przedsiębiorstwo lub twórca pragnie chronić swoją własność intelektualną. Koszty uzyskania patentu w Polsce będą dużo niższe, niż na terenie np. całej Unii Europejskiej.

Rozpatrując uzyskanie patentu na terenie kraju, należy liczyć się z opłatą za przeprowadzenie badania zdolności patentowej, opracowanie dokumentacji zgłoszeniowej i samo dokonanie zgłoszenia w Urzędzie Patentowym przez specjalistę. Koszty te wahają się w granicach od 8 do 20 tysięcy złotych. Z kolei koszt przeprowadzenia postępowania patentowego przed Urzędem Patentowym to wydatek od 2 do 20 tysięcy złotych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz