Artykuł sponsorowany

Czym zajmują się poradnie dzieci zdrowych w przychodniach lekarskich?

Czym zajmują się poradnie dzieci zdrowych w przychodniach lekarskich?

Przychodnie lekarskie świadczące usługi również dla najmłodszych pacjentów są przeważnie podzielone na poradnię dla dzieci zdrowych oraz chorych. Okazuje się bowiem, że nawet mimo braku objawów chorobowych z pociechą należy udać się do lekarza w określonych sytuacjach. W jakim zatem celu i kiedy rodzice powinni odwiedzić wraz z dzieckiem placówkę medyczną?

Jakie szczepienia ochronne wykonuje się w przychodniach lekarskich?

Podstawowym zadaniem poradni dla dzieci zdrowych jest wykonywanie szczepień ochronnych. To właśnie dzięki nim najmłodsi pacjenci nabywają odporność na rozmaite choroby zakaźne i nie tylko. Szczepionki podaje się w określonych dawkach zależnych od wieku. Część z nich jest obowiązkowa, inne z kolei są rekomendowane przez lekarzy. Do pierwszej grupy zaliczają się szczepienia przeciwko:

  • błonicy, tężcowi, krztuścowi;
  • odrze, śwince, różyczce;
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
  • chorobie Heinego-Medina;
  • gruźlicy;
  • pałeczce grypy typu B.

Dodatkowo każde dziecko urodzone po roku 2017 musi przejść szczepienie ochronne przeciwko pneumokokom.

Warto zwrócić również uwagę na pozycje nieobowiązkowe. Miejska Przychodnia Lekarska nr IV znajdująca się w Tarnowie dysponuje poradnią dla dzieci zdrowych, w której realizowane są szczepienia ochronne dodatkowe. Pozwalają one na zabezpieczenie pacjenta przed grypą, ospą wietrzną, rotawirusom czy kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do zalecanych szczepień zaliczają się też te przeciwko wirusowi HPV i WZW typu A.

Profilaktyka w poradniach dla dzieci zdrowych

Oprócz szczepień ochronnych do przychodni lekarskiej można wybrać się z dzieckiem w celu przeprowadzenia szeregu badań. Kontrola stanu zdrowia wykonywana regularnie pozwala uniknąć problemów z harmonijnym rozwojem pociechy. Poradnia dzieci zdrowych to miejsce, w którym realizowane są tzw. bilanse zdrowia. Dotyczą one zarówno najmłodszych pacjentów, jak i nieco starszej młodzieży. Są one przeważnie obowiązkowe i rekomendowane przez szkoły.

Niewątpliwie wartościowe są także porady profilaktyczne udzielane w takich placówkach medycznych. Wizyty planowane w tym wypadku polegają na dokładnej ocenie pacjenta przeprowadzonej przez lekarza. Obejmuje ona m.in. psychomotorykę dziecka. Kontrolowana jest także jego waga, obwód głowy i wzrost. Dane te dostarczają ważnych informacji na temat rozwoju małego pacjenta i pozwalają zapobiec różnym chorobom. To kolejny z powodów, dla których rodzice powinni ze swoimi pociechami udawać się regularnie do przychodni lekarskiej z poradnią dzieci zdrowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz