Artykuł sponsorowany

Czym zajmują się kancelarie podatkowe?

Czym zajmują się kancelarie podatkowe?

Biura księgowo-rachunkowe są często mylone z kancelariami podatkowymi. Pomimo że część obowiązków i zadań ich obu jest podobny – tj. działania związane z prowadzeniem rachunkowości i księgowości, a także ustalania strategii podatkowych dla zewnętrznych podmiotów – to wykonują je inni specjaliści. Doradcy podatkowi posiadają bowiem znacznie większy zakres uprawnień oraz posługują się innymi mechanizmami podczas pracy.

Zawód doradcy podatkowego

Doradca podatkowy jest zaliczany do tak zwanych zawodów wolnych, o bardzo wysokim współczynniku zaufania publicznego. Zakres jego kompetencji, a także sposób uzyskiwania przez niego uprawnień reguluje ustawa o doradztwie podatkowym. W wypadku tej branży bardzo ważny jest wpis na listę doradców podatkowych Krajowej Rady Doradców Podatkowych – w Polsce uprawnienia posiada ponad 13 tysięcy osób (jak na kilkudziesięciomilionowe państwo jest to niewielka liczba). Wpis ten poprzedzają zaawansowane egzaminy zawodowe, składające się z części teoretycznej i praktycznej – ustnej i pisemnej. Kandydaci na doradcę zawodowego muszą mieć wykształcenie wyższe, a także pełne zdolności prawne i obywatelskie. Dopiero wtedy mogą rozpocząć działalność usługową, taką jaką prowadzi Izabela Lewandowska – doradca podatkowy z bogatym doświadczeniem.

Zakres usług podatkowych i rachunkowych wyspecjalizowanych kancelarii

Kancelarie podatkowe obsługują zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych – z zakresu doradztwa podatkowego oraz usług księgowo-rachunkowych. W skład ich zadań wchodzą m.in.: rozliczenia PIT, CIT, VAT, prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, rozliczanie płac pracowników, tworzenie analiz finansowych, kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa, a także opiniowanie prawne kwestii podatkowych. Warto wiedzieć, że usługi outsourcingu rachunkowego pozwalają przedsiębiorcom na zmniejszenie kosztów prowadzenia biznesu – dzięki niemu nie muszą oni zatrudniać kadry księgowych, wynajmować większych biur i kupować sprzętów elektronicznych wraz z programami rachunkowymi. Doradztwo podatkowe ważne jest z punktu widzenia wszystkich kwestii finansowych każdego klienta – czy to indywidualnego, czy instytucjonalnego. Dzięki niemu wszystkie inwestycje mogą przebiegać sprawnie i przynosić większe korzyści.

Doradztwo podatkowe dla firm

Jeśli chodzi o klientów indywidualnych, są oni najczęściej zainteresowani zagadnieniami dotyczącymi zeznania dochodowego (PIT), a także kwestią podatków od darowizn i spadków. Doradztwo podatkowe dla firm ma inne przeznaczenie. Pozwala ono wdrożyć w struktury finansowe przedsiębiorstw odpowiednie strategie i działania podatkowe – w zgodzie z obowiązującym prawem. Wraz z usługami księgowymi biuro podatkowe jest w stanie zapewnić pomoc przy uszczelnianiu budżetu firmy, czego efektem jest jej lepszy rozwój. Podmioty, które zaufały doradcom podatkowym, mogą w łatwiejszy sposób uzyskać przewagę rynkową nad konkurencją – w końcu rachunkowość i księgowość to jedne z najważniejszych aspektów funkcjonowania każdej organizacji. Istotnym punktem pracy doradcy podatkowego jest również reprezentowanie swoich klientów instytucjonalnych przed państwowymi organami skarbowymi, a niekiedy branie udziału w negocjacjach biznesowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz