Materiał Partnera

Czym zajmują się agencje i składy celne?

Czym zajmują się agencje i składy celne?

Agencje celne to firmy usługowe, które zajmują się pośrednictwem w zakresie przewozu towarów na trasach zagranicznych. Dotyczy to zarówno eksportu, jak i importu produktów. Bardzo często agencje celne mylone są urzędami celnymi, które zajmują się zupełnie innymi kwestiami i jedynie współpracują z nimi. Dowiedz się, na czym polega działalność agencji celnej i sprawdź,  kto może skorzystać ze świadczonych przez nią usług.

Czym dokładnie zajmuje się agencja celna?

Firmy takie jak Sl Logistik sp. z o.o. są w pewnym sensie jednostką reprezentującą importera. Agencja celna pośredni między przedsiębiorstwami a Urzędem Celnym, z którym dodatkowo załatwia wszelkie formalności. Jest ona odpowiedzialna za:

  • przygotowanie dokumentów związanych z importem lub eksportem,
  • opracowanie deklaracji dotyczących podatku akcyzowego,
  • wypełnienie deklaracji dotyczących ewidencji obrotów.

Ponadto zadaniem agencji celnych jest organizacja logistyczna transportu – zajmują się przeładunkiem, a często także magazynowaniem towaru. Ta ostatnia kwestia to jednak także zadanie, które znajduje się w zakresie działania składów celnych.

Jaka jest różnica między agencją a składem celnym?

Agencje celne są przedsiębiorstwami usługowymi zarządzającymi składami celnym, czyli miejscami, gdzie przechowywane są towary, które przewozi się do innego kraju lub zostały z niego przywiezione. Dlaczego warto skorzystać ze składów celnych?  Największą zaletą jest przede wszystkim odroczenie płatności związanych z cłem i podatkiem. Dzięki temu, że towar znajduje się w składzie celnym, przedsiębiorca nie musi uiszczać opłat od razu. Jest to bardzo korzystne, zwłaszcza w przypadku firm, które dopiero wchodzą na rynek i mają ograniczone fundusze.

Którą agencję celną wybrać?

Na rynku działa wiele agencji i składów celnych. Czym kierować się przy ich wyborze? Jak podkreśla pracownik firmy Sl Logistik sp. z o.o.: Przy wyborze jednostki reprezentującej przedsiębiorstwo w sprawach eksportu i importu, należy zwrócić uwagę na jej doświadczenie. W tej branży może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, najważniejsze, by działać natychmiastowo. Agencje celne, które realizowały już wiele zleceń, są przygotowanie na awaryjne sytuacje, które nie stanowią dla nich większego problemu – dodaje.

Co jeszcze powinno mieć wpływ na wybór agencji?

Między innymi zakres świadczonych usług. Zdarzają się agencje celne, które zajmują się wybranym obszarem gospodarki np. środkami spożywczymi lub częściami samochodowymi. Jeżeli prowadzisz szeroką działalność gospodarczą, może to być kluczowe kryterium wyboru.

Ponadto postaw na firmy, którym zaufali inni klienci. Zanim wybierzesz agencję lub skład celny – sprawdź opinie innych przedsiębiorców, którzy już korzystali z tego typu usług. W sieci znajdziesz wiele informacji – zarówno od zadowolonych, jak i rozczarowanych użytkowników. Dzięki temu już na samym początku wyeliminujesz jednostki, których wiarygodność nie jest do końca pewna.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Konwojowa 51
tel. 33 813 56 35
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz