Artykuł sponsorowany

Czym wyróżniają się rowery górskie? - zapytaliśmy eksperta ze sklepu Alpina

Czym wyróżniają się rowery górskie? - zapytaliśmy eksperta ze sklepu Alpina

Rowery górskie to rodzaj rowerów cieszący się bardzo dużą popularnością w naszym kraju, co wynika głównie z faktu, że dzięki nim możemy udawać się na przeróżne wycieczki. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny rower, warto będzie nieco więcej dowiedzieć się w ich temacie. W poniższym wpisie przedstawiamy wszelkie przydatne informacje związane właśnie z rowerami górskimi, o których opowiedział nam ekspert z firmy Alpina z Pabianic.

Podstawowe informacje

Na początek, wyjaśnijmy sobie kilka najbardziej podstawowych kwestii. Po pierwsze, bardzo często możemy spotkać się z określeniem rower MTB zamiast roweru górskiego. Skrót ten jest jednak bezpośrednio związany z polską nazwą i oznacza „Mountain Terrain Bike”. Jak szybko można wywnioskować, nazwy są bardzo podobne i odnoszą się do tego samego, czyli do zakresu zastosowania tego rodzaju rowerów. W temacie rowerów górskich warto wiedzieć przede wszystkim to, że świetnie sprawdzają się one nie tylko w przypadku, gdy naszym celem jest udanie się na wycieczkę górską na rowerze, ale także w sytuacjach, gdy chcemy najzwyczajniej w świecie przejechać się na rowerze w terenach pozamiejskich. Rowery górskie to bowiem świetne rozwiązanie głównie na zróżnicowanym terenie.

Jak łatwo się domyślić, tego rodzaju charakterystyka wymaga od rowerów górskich sporej wytrzymałości oraz ogólną solidność wykonania. Wynika to oczywiście z faktu, że tego rodzaju rowery muszą skutecznie radzić sobie z różnymi przeszkodami związanymi ze zmianami terenowymi podczas jazdy. Dodatkowo rowery górskie muszą także sprawdzać się świetnie także pod kątem dystansu, gdyż docelowo powinniśmy oczywiście stawiać na model oferujący wytrzymałość długodystansową. Nie chcielibyśmy przecież natrafić na sytuację, gdy napotykamy problemy już po kilkunastu kilometrach zaplanowanego wypadu na o wiele dłuższy dystans. Co więcej, rower górski musi być odporny na działanie licznych wstrząsów, do których to często dochodzi podczas jazdy po pagórkowatym terenie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku rowerów górskich warto nieco bliżej przyjrzeć się także samej ich konstrukcji, która to pozwala na osiągnięcie opisanych powyżej cech. Zanim jednak przejdziemy do opisania poszczególnych elementów, pragniemy wspomnieć, że informacje na ten temat zaczerpnęliśmy od specjalisty z firmy Alpina:

Poruszając kwestie związane z konstrukcją roweru górskiego, najlepiej będzie zacząć od opisania samej ramy. Jest to bowiem absolutnie kluczowy element konstrukcji każdego roweru, w szczególności w przypadku rowerów górskich. W temacie ramy w tego typu rowerach warto wiedzieć przede wszystkim, że są one dość sporo mniejsze od rowerów do jazdy miejskiej czy też rowerów crossowych. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć w tym temacie.

Konstrukcja rowerów górskich odznacza się bowiem także dość sporymi rozmiarami samych kół, które to osiągają nawet 28 cala. Ważne przy tym wszystkim jest oczywiście dodatkowo także to, aby całość konstrukcji odznaczała się dużym stopniem wytrzymałości czy też ogólnie rozumianej solidności. Do tego celu wykorzystywane są odpowiednie materiały, które mają osiągnąć jak najlepszy balans pomiędzy mniejszą wagą oraz dużą wytrzymałością. Z innych informacji, warto przy tym zaznaczyć, że mniejsza waga roweru górskiego wynika oczywiście z faktu, że trudny teren z reguły wiąże się z o wiele większym wysiłkiem fizycznym.

To nie wszystko

W przypadku rowerów górskich dobrze będzie także przyjrzeć się siodełku. Wynika to głównie z faktu, że wygodne siodełko może odgrywać kluczową rolę w kwestii komfortu podczas jazdy po pagórkowatym czy też górskim terenie. Amortyzacja odgrywa w takich sytuacjach kluczową rolę, dlatego też praktycznie każdy wyższej jakości model rowerów górskich posiada przynajmniej siodełko żelowe. Co więcej, siodełka stosowane w tego typu rowerach najlepiej sprawdzają się, gdy mają jednocześnie wąski oraz długi kształt. Takie połączenie bardzo często okazuje się bowiem gwarancją komfortowej jazdy, choć i tak warto najpierw samemu przed zakupem wypróbować siodełko.

Jakie jeszcze rowery oferuje sklep Alpina?

Sklep Alpina to miejsce, gdzie każdy miłośnik jazdy na rowerze znajdzie coś dla siebie. Oferta sklepu obejmuje rowery różnych typów i przeznaczeń, począwszy od modeli górskich, przez miejskie, aż do rowerów wyczynowych. Bogata oferta dostępnych modeli pozwala na dopasowanie pojazdu do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Wszystkie produkty oferowane przez ten sklep charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością. Bez względu na to, jaki rodzaj roweru wybierzemy, mamy pewność, że będzie on służył nam przez wiele lat. Warto również wspomnieć o tym, że Alpina oferuje nie tylko rowery, ale także szeroki wybór akcesoriów oraz odzieży rowerowej, co pozwala na kompleksowe wyposażenie się przed każdą wyprawą na dwóch kółkach.

Opracowanie:
Pabianice, Moniuszki 22
tel. 509 327 970
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz