Artykuł sponsorowany

Czym się zajmują biegli rewidenci?

Czym się zajmują biegli rewidenci?

Biegły rewident zwany jest także audytorem. Osoba na tym stanowisku przeprowadza ogólnie pojętą rewizję finansową pod przysięgą złożoną przed Krajową Radą Biegłych Rewidentów. Poza wykonywaniem audytów specjalista ten może także przeprowadzać inne działania z  zakresu sporządzania ekspertyz finansowych oraz wydawania opinii ekonomicznych.  Sprawdź, co dokładnie leży w kompetencjach tego fachowca od finansów.

Kto podlega rocznym audytom finansowym?

Audytom finansowym prowadzonym przez biegłego rewidenta podlegają m.in.:

  • grupy kapitałowe,
  • banki kontynuujące działalność,
  • zakłady ubezpieczeń,
  • zakłady reasekuracji,
  • jednostki obracające papierami wartościowymi i funduszami inwestycyjno – emerytalnymi.

Ponadto audytowi podlegają firmy, które w poprzednim roku zatrudniały co najmniej 50 osób, suma ich aktywów wynosiła co najmniej 2,5 mln euro, a przychód ze sprzedaży był na poziomie minimum 5 mln euro w przeliczeniu na polską walutę.

Jak przygotować firmę do audytu finansowego?

Pierwszym krokiem współpracy z biegłym rewidentem jest sporządzenie odpowiedniej umowy o przeprowadzenie sprawozdania finansowego. W przypadku spółki z o.o. – audytora wybiera zwyczajne zgromadzenie wspólników. Zarząd takiej jednostki nie ma wpływu na wybór rewidenta, jednak podpisuje z nim umowę.

Po podpisaniu kontraktu biegły wysyła listę dokumentów do kontroli. Najczęściej są to:

  • księgi rachunkowe,
  • dokumenty będące podstawą dokonanych w księdze zapisów,
  • istotne umowy bankowe i handlowe,
  • uchwały z posiedzeń zarządu oraz rady nadzorczej,
  • poprzednie sprawozdanie finansowe,
  • bilans strat i zysków,
  • inne ważne dokumenty i zapisy.

Aby skorzystać z profesjonalnych usług biegłego rewidenta i dokładnie przygotować działalność do kontroli, warto skontaktować się z pracownikiem działającego od 1992 roku Biura Rachunkowego mgr Jacka Zembatego w Żaganiu.

Jak wygląda audyt przeprowadzany przez biegłego rewidenta?

W początkowej fazie biegli zapoznają się z polityką rachunkowości danej firmy. Takie zasady zawierać powinny określenie roku obrotowego oraz metody wyceny aktywów i pasywów. Jest to bardzo ważny etap każdego specjalistycznego audytu, który ma wpływ na tempo oraz poprawność całej procedury.

Istotnym elementem każdej kontroli jest współpraca pracowników z rewidentem. Specjaliści w tej dziedzinie informują, że w większości przypadków sprawozdania finansowe zawierają znaczne uchybienia. Dlatego ważne jest, aby podczas kontroli, spółki jasno prezentowały swoje dane finansowe.

Podczas dalszych działań rewident wykrywa ewentualne nieprawidłowości z zakresu zarządzania finansami oraz dokładnych kosztów ponoszonych przez firmę. Szczegółowa analiza dokumentów pozwala ustalić, czy założenia firmy były realizowane zgodnie z polityką rachunkowości oraz, czy sprawozdania finansowe były sporządzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obowiązkiem audytora jest także sporządzanie ekspertyzy oraz opinii ekonomiczno – podatkowych.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz