Materiał Partnera

Czym się różnią panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Czym się różnią panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Panele fotowoltaiczne i słoneczne (tzw. kolektory słoneczne) coraz bardziej zyskują na popularności. Nie ma się czemu dziwić - dzięki nim możemy znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Mimo że obydwa systemy służą do pozyskania energii odnawialnej, różni ich zasada działania. Czym więc różnią się panele i kolektory i co warto wybrać do domu? Wyjaśniamy poniżej.

Różnice między panelami fotowoltaicznymi i słonecznymi

Podstawowa różnica między dwoma systemami polega na sposobie przetwarzania energii promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne wykorzystują ją do produkcji energii elektrycznej, którą następnie możemy zużyć do zasilania różnych domowych urządzeń. Z kolei panele słoneczne produkują energię cieplną, która jest wykorzystywana do podgrzewania wody lub w instalacjach centralnego ogrzewania.

Systemy także różnią się między sobą w budowie. Ogniwa fotowoltaiczne od góry są zabezpieczone szybą, a od spodu płytą oraz folią poliestrową. Całość znajduje się w ramie. Głównym elementem kolektora słonecznego jest absorber. Od góry pokrywa go szkło solarne, natomiast od dołu znajduje się orurowanie, mata z włókna szklanego i izolacja. Całość jest zamknięta w obudowie.

Promieniowanie słoneczne a efektywność systemów

Czasem możemy się spotkać z opinią, że panele solarne i fotowoltaiczne są w stanie dostarczyć taką samą ilość energii bez względu na porę roku. Niestety jest to mit. Tylko odpowiednie nasłonecznienie jest w stanie zagwarantować duże ilości energii. Tak więc instalując panele, należy być przygotowanym na to, że zimą naszym klimacie efektywność systemów będzie niższa niż latem.

Zalety obu systemów

Niewątpliwą korzyścią są oczywiście oszczędności w domowym budżecie. Żywotność paneli szacuje się na około 25-30 lat, natomiast zwrot inwestycji jest znacznie krótszy. Jeśli skorzystasz z dotacji, możesz wręcz liczyć na darmowy prąd i nie musisz martwić się jego podwyżkami. Kolejną zaletą jest ekologia. Dzięki temu, że masz własny prąd, pośrednio przyczyniasz się do walki ze smogiem i dbałości o środowisko. Mając panele, możesz śmiało mówić, że jesteś eko.

Kto montuje instalacje fotowoltaiczne i solarne?

Prawidłowy montaż paneli i kolektorów to podstawa do ich prawidłowego działania. Tak więc zadanie to należy powierzyć dobrej firmie, takiej jak Solar Energy Tech Andrzej Dulat. Firma działa na terenie województwa śląskiego i we wschodniej części Małopolski. Mimo krótkiej obecności na rynku, ma za sobą wiele udanych projektów. Firma zapewnia nie tylko projekt i montaż, lecz pomaga w załatwieniu formalności i w dalszym etapie zajmuje się serwisem paneli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz