Materiał Partnera

Czym są i jak działają powietrzne pompy ciepła?

Czym są i jak działają powietrzne pompy ciepła?
Rozwiązania nowoczesnego budownictwa zwracają uwagę inwestorów na zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii. Choć zdecydowanie najbardziej kojarzy się ona ze Słońcem, okazuje się, iż energie tą można znaleźć także w innych miejscach. Nowoczesne pompy ciepła zdążyły już udowodnić swoją wartość. Wielu właścicieli domów korzysta z nich, ogrzewając wodę bez konieczności przejmowania się wysokimi rachunkami. Co jednak warto wiedzieć o pompach powietrznych?

Jak odzyskać ciepło z powietrza?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że odzyskanie energii cieplnej z powietrza jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku, gdy ma się do czynienia z powietrzem już w naturalny sposób ogrzanym. Okazuje się, że nie do końca tak jest. Zakres pracy nowoczesnych powietrznych pomp ciepła, co wyda się wręcz nieprawdopodobne, zaczyna się od -25 stopni Celsjusza. Jak to możliwe? Cały proces polega na tym, iż powietrze zewnętrzne zasysane jest do pompy ciepła. Następnie poprzez wentylator powietrza trafia do parownika pompy. To właśnie tutaj energia cieplna powietrza oddawana jest do czynnika chłodzącego. Później powietrze jest sprężane w sposób mechaniczny, co powoduje wzrost temperatury.

Dochodzi do wrzenia czynnika chłodzącego, a powstały w ten sposób gaz, przekazywany jest do kolejnej sprężarki, z której kierowany jest do skraplacza, w którym to oddaje energię cieplną do zamkniętego obiegu grzewczego budynku. Choć brzmi to skomplikowanie, system ten od lat stosowany jest z powodzeniem choćby w lodówkach. Przy wyborze powietrznych pomp ciepła, warto zwrócić uwagę na produkty, pochodzące od najlepszych producentów. Najbardziej doświadczeni dystrybutorzy tacy jak firma Mont-Sanit, zapewniają nie tylko kompleksową obsługę, ale także atrakcyjne warunki cenowe. Co jeszcze warto wiedzieć o powietrznych pompach ciepła?Jakie są zalety z posiadania powietrznych pomp ciepła?

Poza oczywiście aspektem finansowym, posiadanie powietrznej pompy ciepła niesie ze sobą szereg innych zalet. Jakich konkretnie? W przeciwieństwie do gruntowych pomp ciepła montaż tych powietrznych nie wymaga wykonywania odwiertów. To szczególnie ważna cecha dla wszystkich tych, którzy posiadają działki na tyle małe, że na prace gruntowe po prostu nie wystarczyłoby miejsca. Nie oznacza to oczywiście, iż pompa tego typu może być zamontowana we wnęce budynku. Potrzebny jest stały i przede wszystkim płynny przepływ powietrza.

Powietrzne pompy ciepła są także bardzo wdzięczne w eksploatacji. Po montażu i uruchomieniu można na długi czas po prostu o nich zapomnieć. Jako że pompy ciepła przenoszą energię cieplną, a nie wytwarzają ją z konkretnego rodzaju paliwa, są również niezwykle ekologiczne. Koszt zakupu powietrznej pompy ciepła uzależniony będzie od wielu czynników, w tym od wielkości domu. Niemniej jednak trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Opracowanie:
Lubaczów, Różana 4
tel. 665 932 666
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz