Artykuł sponsorowany

Czym są dachy odwrócone i kiedy są tworzone?

Czym są dachy odwrócone i kiedy są tworzone?

Dachy płaskie jeszcze do niedawna były uważane za te nudne i bez wyrazu. Dzisiaj dzięki nowoczesnym technologiom dachy hal magazynowych, apartamentowców, bloków czy szpitali i szkół stają się ich wizytówką. Tak z pewnością jest w przypadku dachów odwróconych, które mogą być stworzone jako wielkie tarasy lub też ogrody na ostatniej kondygnacji budynku.

Czym są dachy odwrócone?

Za dach odwrócony uważa się taką konstrukcję, na której bezpośrednio układa się warstwę hydroizolacyjną oraz termiczną. To pozwala zaś na dalsze wykańczanie dachów bez wykorzystania papy czy pokryć dachowych, lecz z użyciem standardowych materiałów do aranżowania tarasów. Dachy odwrócone tworzy się bowiem głównie po to, by uzyskać dodatkową unikalną przestrzeń tarasową. Może ona być wyłożona płytkami, mikrocementem, płytami betonowymi, deskami kompozytowymi, kamieniem naturalnym czy żwirem.

Nie można również zapomnieć o wersji z wykorzystaniem piasku, który staje się środowiskiem dla obsiania trawy. Wtedy mamy do czynienia z dachem zielonym. Te w Polsce powstają w wielu miastach, a urbaniści upatrują w nich sposobu na ucieczkę od betonowego smutku i nudy. Dachy odwrócone są bowiem biologicznie czynne.

Konstrukcja dachu odwróconego

Konstrukcja dachu odwróconego zależy od wielu czynników. Wśród nich wyróżnia się m.in. warunki techniczne budynku, jego wysokość oraz przeznaczenie dachu. Najczęściej tego typu dachy są projektowanie na podłożu betonowym, które należy wyprofilować. Musi ono posiadać spadek dla prawidłowego odprowadzania wody.

Oprócz podłoża betonowego dach odwrócony składa się też z papy podkładowej termozgrzewalnej, z izolacji termicznej z płyty styropianowej, geowłókniny, warstwy żwiru oraz z wierzchniego materiału wykończeniowego. Jeśli inwestor wybierze model dachu zielonego firma projektowo-wykonawcza – a takich w Polsce jest niewiele – musi dobrać wysokiej jakości humus lub matę zazieleniającą. O szczegóły warto pytać ekspertów z firmy CHORNET, która specjalizuje się w nowoczesnych technologiach krycia dachów płaskich. Wśród licznych realizacji przedsiębiorstwo to ma na koncie wiele pomyślnie przeprowadzanych inwestycji wykończania dachów wielkopowierzchniowych konstrukcji stalowych

Zastosowanie dachów odwróconych

Dachy odwrócone cieszą się olbrzymią popularnością w budownictwie komercyjnym, publicznym oraz mieszkaniowym wielorodzinnym. Tworzone są one przy budowie galerii handlowych, bibliotek, szkół, a także apartamentowców. Najlepsze zespoły doświadczonych inżynierów są również gotowi na modernizacje dachów bloków z wielkiej płyty, tworząc dla nich właśnie systemy odwrócone.

Gdzie jeszcze dachy odwrócone znalazły swoje zastosowanie? Coraz częściej są one tworzone dla budynków jednorodzinnych z dachami płaskimi. Posiada je również wiele biurowców. W tym przypadku najbardziej złożone zlecenia dotyczą tworzenia dachów odwróconych o wysokiej tolerancji na obciążenia statyczne i dynamicznie. Pozwala to wykorzystywać dachy na tarasy widokowe dla dużych grup zwiedzających. Niekiedy zmodyfikowane i znacznie wzmocnione wersje dachów płaskich stają się lądowiskami dla helikopterów. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz