Materiał Partnera

Czym są czeburaszki?

Czym są czeburaszki?

Czeburaszka jest systemem dociążającym przynętę. Do Polski trafiła ze Wschodu. Określenie czeburaszka oznacza kiwaczek. System ten to konkurencja i alternatywa dla klasycznych główek jigowych. Co warto wiedzieć na temat czeburaszek? Czy warto po nie sięgać? Czym się charakteryzują i na jakiej zasadzie działają? Czym różnią się od główek jigowych?

Jak używać czeburaszek

Czeburaszki są ołowianymi kuleczkami, które wyglądają tak samo, jak kuleczki na główce jigowej – różnią się one jednak pod względem budowy. Czeburaszka to kulka ołowiana, która posiada w środku specjalny otwór. Wsuwa się przez niego specjalnie wyprofilowany drut, który tworzy na obrzeżach kulki oczka do mocowania żyłki lub agrafki, a z drugiej strony kotwiczki bądź haczyka. Za sprawą wyjmowanego drucika zmiana kulki na cięższą lub lżejszą, a także wymiana przynęty i haczyka nie stanowią problemu. Takie rozwiązanie ułatwia dostosowywanie obciążenia przynęty nad wodą, co przekłada się na lepsze rezultaty. Różne rodzaje czeburaszek znajdziemy w asortymencie dobrych producentów  wędkarskim, takich jak na przykład  Expert.

Zalety używania czeburaszek

Za sprawą swojej nietypowej konstrukcji czeburaszka pozwala na szybką zmianę haka na kotwiczkę czy hak offsetowy. Kolejnym plusem jest możliwość zakładania bardzo małych przynęt do dużego obciążenia i odwrotnie – to w przypadku główek jigowych niestety nie jest możliwe. Jeśli więc w danym miejscu należy poprowadzić dużą przynętę nad porastającą dno roślinność, wystarczy na małej czeburaszce zmontować duży haczyk połączony z przynętą. Czeburaszki pozwalają na znaczne spowolnienie procesu opadania przynęty, co w dużej mierze decyduje o liczności i skuteczności brań.

Na jakich przynętach się sprawdzą?

Ogromną zaletą czeburaszek jest sposób montowania na nich haczyków. Po zamontowaniu powstaje ruchoma konstrukcja, która w wodzie zachowuje się bardziej naturalne niż przynęta na klasycznej główce jigowej. Wędkarz ma również pełną kontrolę nad zachowaniem się przynęty.

W przypadku czeburaszek najlepiej sprawdzają się przynęty naturalne lub pływające, nawet te z dużą wypornością. Dają one naprawdę doskonałe efekty. Jednak kiepsko dobrana przynęta może powodować nawet zupełny brak brań, a przecież nie o to chodzi. Czeburaszki do Polski przywędrowały ze Wschodu, gdzie od lat cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników wędkowania. Wprawdzie jeszcze nie wyparły całkowicie z rynku klasycznych główek jigowych, ale eksperci wróżą im świetlaną przyszłość.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz