Materiał Partnera

Czym ocieplić ściany zewnętrzne domu?

Czym ocieplić ściany zewnętrzne domu?

Ocieplenie ścian zewnętrznych to prosta droga do zmniejszenia rachunków za ciepło. Inwestycja taka szybko się zwróci, nawet jeśli powierzchnia domu jest duża. Do najpopularniejszych materiałów do tego typu termoizolacji należą wełna i styropian. Czym się różnią i które z rozwiązań jest najbardziej optymalne ekonomicznie?

Zalety termoizolacji

Wciąż wiele domów w Polsce jest źle lub w ogóle nieocieplonych. Niezależnie, czy chodzi o ściany zewnętrzne, czy strop - zła termoizolacja może odpowiadać za prawie połowę wysokości rachunków za ciepło. W skali roku to naprawdę duże kwoty, które można by spożytkować na coś innego.

Inwestycja w ocieplenie ścian zewnętrznych szybko się zwróci, szczególnie, jeśli zastosujemy do jej wykonania jeden z dwóch najpopularniejszych materiałów: wełnę mineralną lub styropian. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które lepiej poznać przed podjęciem decyzji.

Warto wiedzieć, że na rynku istnieją też mniej popularne sposoby docieplenia: pianą PUR lub płytami z aerożelu. Niezależnie, na jaką metodę ocieplenia ścian zewnętrznych się zdecydujemy, wybierzmy doświadczone przedsiębiorstwo do jej realizacji. Do takich należy Bud-Max PPHU Bobula Józef, która bezbłędnie wykona termoizolację obniżającą przyszłe rachunki za ciepło.

Ocieplenie wełną mineralną

Zarówno wełna mineralna, jak i styropian posiadają mniej więcej taki sam współczynnik przenikania ciepła. Ten pierwszy materiał posiada bardzo wysoki współczynnik przenikania wilgoci. Jeśli więc nasz dom zbudowany jest z drewna, będzie to najlepszy wybór na ocieplenie ścian zewnętrznych, Nie trzeba się martwić o to, że wełna jest łatwopalna. To mit - posiada ona wysoką klasę ognioodporności i stanowi świetną barierę przeciwogniową.

Wełna mineralna charakteryzuje się dobrą izolacją akustyczną. Szczególnie miękka wełna szklana czy wełna skalna powinny zostać wzięte pod uwagę, gdy dom znajduje się przy hałaśliwej ulicy.

Ciężar wełny mineralnej stanowi znaczne obciążenie ścian zewnętrznych. Dodatkowo do jej ułożenia powinna być zatrudniona doświadczona ekipa, ponieważ wymaga to precyzji. Jeśli stosujemy wełnę szklaną czy skalną, możemy uzyskać większą ich elastyczność i łatwiejsze ułożenie na nieregularnych kształtach.

Ocieplenie styropianem

Styropian to materiał bardzo łatwy w obróbce, a jednocześnie utrzymujący kształt. Jest lekki, więc montaż jest znacznie prostszy, niż wełny mineralnej. Jest także materiałem ognioodpornym. Jest bardzo uniwersalny i można nim ocieplać nie tylko ściany zewnętrzne, ale też piwnice, stropy, ściany fundamentowe czy podłogi na gruncie. Główną zaletą termoizolacji styropianem, która czyni go tak popularnym jest jego cena. Ocieplenie ścian zewnętrznych tą metodą może być aż o 25% tańsze, niż użycie na tej samej powierzchni wełny mineralnej.

Do wad styropianu należy rozsypywanie się - drobne kulki przyklejają się wszędzie, gdzie osiądą. Dodatkowo charakteryzuje się mniejszą izolacją akustyczną, niż wełna.

Opracowanie:
Dębowiec 741
tel. 690 223 738
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz