Artykuł sponsorowany

Czym jest upadłość konsumencka i jak się o nią ubiegać?

Czym jest upadłość konsumencka i jak się o nią ubiegać?

W ostatnich latach znacznie wzrasta liczba osób, które nie mogą sobie poradzić z zadłużeniem. Na szczęście, istnieje możliwość wyjścia z tej trudnej i skomplikowanej sytuacji, w czym pomocne jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dotyczy ona jednak określonej grupy osób. Dowiedz się kto może sią o nią ubiegać, jakie są warunki jej ogłoszenia, jak przygotować wniosek oraz dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego radcy prawnego.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to narzędzie zaoferowane przez państwo, które umożliwia osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności – czyli konsumentom – ogłoszenie upadłości i zredukowanie dzięki temu zobowiązań wobec wierzycieli. Wniosek mogą złożyć jedynie dłużnicy niewypłacalni, którzy utracili zdolność do terminowego wypłacania swoich zobowiązań. Celem postępowania upadłościowego jest oddłużenie osoby przy zaspokojeniu roszczeń wierzycieli. Podstawą prawną do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nowa ustawa, która weszła w życie w dniu 24 marca 2020 roku. Przesłanką do rozpoczęcia starań o upadłość konsumencką, jest trwała niezdolność do spłaty zobowiązań finansowych. Trzeba jednak spełnić kilka istotnych warunków, takich jak: miejsce zamieszkania i stałego pobytu musi być na terytorium Polski, niewypłacalność nie wynika z własnego zaniedbania, osoba składająca wniosek nie prowadzi działalności gospodarczej, nie doszło do pokrzywdzenia wierzycieli.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Aby złożyć wniosek, konieczne jest wypełnienie kilku formalności. W praktyce najlepiej skorzystać z pomocy radcy prawnego z doświadczonej kancelarii prawnej Koplex, który dokładnie zbada i przeanalizuje historię klienta, zapozna się z koniecznymi dokumentami, a następnie przedstawi kilka scenariuszy działania, omówi je z klientem i wybierze odpowiedni. Przepisy prawne są bardzo zawiłe, a konsumentowi może być trudno przez nie przebrnąć, jak i poprawnie je interpretować, toteż w tym celu konieczna jest pomoc specjalistów. Nieprawidłowo lub nie w pełni wypełniony wniosek może zostać odrzucony, dlatego tak ważne jest wypełnienie go pod okiem radcy prawnego. We wniosku muszą się znaleźć: niezbędne dane osobowe pozwalające na identyfikację dłużnika, określenie jego działalności, rzetelny wykaz majątku, lista wierzycieli wraz z ich danymi identyfikacyjnymi, lista wierzytelności spornych (których dłużnik nie akceptuje), informacje o toczących się postępowaniach względem majątku dłużnika. Należy zawrzeć również informację o osobach lub instytucjach, które są dłużne wobec dłużnika, wykaz zabezpieczeń majątku (np. hipoteka). Dłużnicy często nie znają swoich praw, dlatego tak ważne jest uzyskanie profesjonalnej pomocy, aby wyjść z błędnego koła zadłużenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz