Artykuł sponsorowany

Czym jest piaskowanie i jakich efektów możesz się spodziewać?

Czym jest piaskowanie i jakich efektów możesz się spodziewać?

Piaskowanie to technika ciesząca się popularnością w wielu gałęziach przemysłu. Bardzo dobrze oczyszcza, odświeża i wygładza różnego rodzaju powierzchnie. Ten proces można zastosować do stali, metalu, drewna, aluminium, kamienia, czy też tworzywa sztucznego. Technika ma ponad 140 lat - została opatentowana w 1870 roku przez Benjamina Chew Tilghmana, amerykańskiego wynalazcę i żołnierza. Z powodzeniem jest stosowana do dnia dzisiejszego.

Na czym dokładnie polega zabieg piaskowania?

Piaskowanie to zaawansowany technologicznie proces, który polega na oczyszczaniu danej powierzchni z użyciem materiałów ściernych (np. piasek, śrut, metal, szkło, suchy lód, żużel) pod ciśnieniem sprężonego powietrza lub cieczy. Piaskowanie zapewnia efekty podobne do szlifowania, lecz powierzchnia jest bardziej równa.

Proces ten jest pomocny przy przygotowaniu powierzchni pod malowanie, usuwaniu starych warstw farb, lakierów, oczyszczaniu z rdzy lub jako zabezpieczenie antykoryzyjne. Sprawdzi się też jako sposób na renowację pomników, mostów, fontann. Zabieg ten można również zastosować do miejsc trudno dostępnych.

Wyróżniamy dwa rodzaje piaskowania – pyłowe i bezpyłowe. Stosuje się do nich różne typy urządzeń. W piaskowaniu bezpyłowym używa się specjalnych piaskarek kabinowych (piaskowanie przeprowadza się wewnątrz kabiny). Z kolei w piaskowaniu pyłowym znajdują zastosowanie urządzenia ciśnieniowe, turbinowe, pneumatyczne bądź też pistolety inżektorowe. Dość często obok piaskowania można spotkać się z pojęciem śrutowanie. Jest to nic innego jak piaskowanie z użyciem śrutu staliwnego kulistego lub łamanego, w zależności jaką chcemy uzyskać porowatość powierzchni, stosujemy odpowiedni rodzaj śrutu. 

Śrut staliwny łamany oznacza się GH i w zależności od frakcji śrutu oznaczenia są od GH14 tj.1, 40mm czyli największy do GH80 0,14mm czyli najmniejszy, jest to ścierniwo agresywne nadające powierzchni dużą porowatość. 


Zastosowanie śrutu łamanego:

  • do usuwania starych powłok ochronnych,
  • do usuwania zendry hutnicznej i walcowniczej,
  • do chropowacenia powierzchni metalowych przed malowaniem,
  • do czyszczenia odlewów staliwnych i żeliwnych.


Natomiast śrut staliwny kulisy to poprostu metalowe kulki, dostępne od S110 tj. 0,30mm do S660 tj. 1,70mm.

Zastosowanie śruty okrągłego:

  • do oczyszczania i wygładzania odlewów i wyrobów hutnicznych,
  • do usuwania zendry hutniczej z blach i kształtowników,
  • do usuwania ostrych krawędzi z wyrobów hutnicznych.


Jak wybrać firmę do piaskowania?

Na rynku jest wiele firm zajmujących się piaskowaniem. Jak wybrać tę najlepszą? Na co jeszcze warto zwracać uwagę oprócz oczywistej kwestii jaką jest cena? Oto wskazówki:

  • Elastyczne podejście do klienta. Firma, która jest wyczulona na potrzeby klienta i podejmuje się nawet nietypowego zadania? Cóż może być lepszego dla klienta. Przykładem takiej firmy jest chociażby Gm Śrut-Mal Grzegorz Górka.
  • Rekomendacje, możliwość obejrzenia efektów pracy firmy. Nic tak nie przemawia za jakością usług jak znajomy, który już je wypróbował. Jeśli wśród twoich znajomych po fachu nie ma nikogo, kto mógłby polecić usługi danej firmy, warto zapoznać się z jej dotychczasowymi pracami.
  • Nowoczesne urządzenie do piaskowania takie jak kompresor śrubowy Atlas Copco GA50 VSD lub oczyszczarka dwu stanowiskowa K0-500. To gwarancja tego, że proces piaskowania przebiegnie bez problemu i pewność, że powierzyłeś zadanie w dobre ręce.
Opracowanie:
Pruszcz Gdański, Obrońców Westerplatte 5
tel. 692 952 380
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz