Artykuł sponsorowany

Czym jest osteopatia? Kiedy może pomóc?

Czym jest osteopatia? Kiedy może pomóc?

Kiedy dopada Cię uraz, dręczą bóle stawów lub kręgosłupa prędzej czy później możesz potrzebować pomocy specjalisty. Coraz częściej spotkać się można z gabinetami osteopatii. Co to oznacza? Na czym polega osteopatia? Czym różni się od fizjoterapii? Czy jest to nauka medycyny tradycyjnej, czy niekonwencjonalnej? Kiedy może pomóc osteopata?

Jak leczy osteopatia?

Osteopatia wykorzystuje badanie manualne zarówno do diagnozy, jak i leczenia chorych, Opiera się na nauce holistycznej, czyli przekonaniu, że organizm ludzki jest całością, a nie jedynie zbiorem narządów. Według tej filozofii leczenie pacjenta jedynie w zakresie wąskiej specjalizacji mija się z celem, wszystkie narządy i układy w ciele człowieka są bowiem ze sobą powiązane i wzajemnie wpływają na swoją kondycję. Do diagnostyki używa się przede wszystkim badania klinicznego złożonego m. in. z testów ortopedycznych czy neurologicznych. Jednak najbardziej istotne jest badanie osteopatyczne, polegające na wyczuwaniu barier tkankowych przez osteopate. Bogata wiedza osteopaty z zakresu nauk medycznych takich jak anatomia, fizjologia, neurologia, biomechanika, patologia itp. pozwala na połączenie barier tkankowych pacjenta w ogólny obraz kliniczny.

Osteopatia kładzie duży nacisk na samoleczenie organizmu poprzez umiejętne pobudzenie tego procesu. Chociaż nauka ta głównie kojarzy się ze schorzeniami kręgosłupa czy układu kostnego, to jednak zajmuje się leczeniem całego organizmu. Osteopatia jest zaliczana do medycyny niekonwencjonalnej, w naturalny sposób łączy się jednak z tradycyjną medycyną, opierając część swojego działania na badaniach naukowych. Osteopaci powinni legitymować się klasycznym wykształceniem medycznym lub fizjoterapeutycznym, w krajach zachodnich zaś nauka ta jest uważana za pełnoprawną specjalizację medyczną. Specjalistów osteopatów przybywa również w naszym kraju. Zdobywają oni wiedzę na studiach podyplomowych na uczelniach zagranicznych. Warto wiedzieć, że nauka trwa zwykle 5-6 lat studiów na kierunku lekarskim lub fizjoterapii, a następnie 4-5 lat na studiach podyplomowych z medycyny osteopatycznej. Nie jest możliwe nazywanie się osteopatą jedynie po odbyciu krótkiego kursu.

Renomowanym gabinetem, w którym przyjmują wykształceni osteopaci oraz fizjoterapeuci jest OSTEOMEDEN w Koszalinie.

Czy osteopatia jest skuteczna? Kiedy warto wybrać się do osteopaty?

Ze względu na to, że osteopatia postrzega dolegliwości pacjenta z innej strony niż klasyczna medycyna czy fizjoterapia skutkiem jest niebywała skuteczność leczenia. Specjalista w tym zakresie jest w stanie dokonać szybkiej i trafnej diagnozy schorzenia, ale też zupełnie je wyeliminować. Co ważne, osteopatia leczy bez użycia farmakoterapii, jest zatem niezwykle bezpieczna. Często leczenie uzupełniane jest poradami żywieniowymi.

Gabinet osteopatii warto odwiedzić z rozmaitymi schorzeniami, które utrudniają Ci normalne funkcjonowanie. Nauka ta jest nadzieją dla pacjentów, którzy cierpią na różnego rodzaju przewlekłe bóle i schorzenia. Wskazaniami do wizyty u osteopaty należą między innymi:

  • bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, dyskopatia,
  • inne bóle w obrębie układu kostno-stawowego,
  • porażenie nerwu twarzowego
  • bóle głowy, migreny,
  • problemy gastryczne,
  • uciążliwe bóle menstruacyjne,
  • urazy przeciążeniowe i sportowe,
  • żylaki, obrzęki
  • wady postawy,
  • bóle i inne uporczywe dolegliwości podczas ciąży,
  • zaburzenia u dzieci (kolki, zaparcia, refluks)
  • przewlekłe choroby np. astma, przepuklina rozworu żołądka czy nawracające  infekcje
  • stany przed i pooperacyjne

Pomoc osteopaty w wielu przypadkach okazuje się nieoceniona. Niekiedy do rozwiązania problemu wystarczą dwie lub trzy wizyty. Osteopatia często także pomaga pacjentom uniknąć inwazyjnych zabiegów operacyjnych i przywraca im sprawność oraz radość życia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz