Artykuł sponsorowany

Czym jest ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Czym jest ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Niewiele jest budzących tak dużą grozę terminów prawnych, jak „ograniczenie władzy rodzicielskiej”. Musimy jednak wiedzieć, jakie rzeczywiste konsekwencje oznacza dla rodzica tego typu ograniczenie i na czym może ono polegać. Nie zawsze bowiem wpływa w znaczący sposób i – co ważne – jego relację z dzieckiem. Wiele zależy przede wszystkim od powodu, dla którego władza rodzicielska została ograniczona.

Kiedy władza rodzicielska może zostać ograniczona?

Polskie prawo przewiduje zasadniczo dwa typy sytuacji, w których ograniczenie władzy rodzicielskiej wchodzi w grę. Wbrew pozorom nie zawsze musi się ono wiązać z jakąś winą po stronie rodzica i chociaż sam termin „ograniczenie władzy rodzicielskiej” brzmi niepokojąco, zdecydowanie nie zawsze powinniśmy się go obawiać.

Pierwszy z typów sytuacji wspomnianych wyżej związany jest przede wszystkim z bezpieczeństwem dziecka oraz z zagrożeniem jego dobra. Zachowanie osoby, której władza rodzicielska zostanie ograniczona na tej podstawie, uznane zostało za niewłaściwe i szkodliwe dla jej dziecka. Sprawy tego typu nie zawsze kończą się jednak ograniczeniem władzy rodzicielskiej, a przynajmniej nie tylko.

Sąd może w takim przypadku narzucić na rodziców obowiązek udania się do specjalistów, którzy zajmują się terapią rodzinną lub pomocą innego typu. Wyda przy tym zarządzenia i wyznaczy sposób kontroli ich wykonania. Podobnie sąd może wyznaczyć, jakie czynności nie mogą bez jego zgody być wykonywane przez rodziców. Władza rodzicielska może zostać ponadto poddana stałemu nadzorowi kuratora sądowego, któremu sąd może nawet powierzyć zarząd nad majątkiem małoletniego – dziecka pary uczestniczącej w rozprawie.

Możliwości jest w takim przypadku naprawdę wiele i zdecydowanie warto skonsultować je ze swoim wyspecjalizowanym w prawie rodzinnym prawnikiem, takim jak adwokat Roman Gładysz.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej bez zawinienia

Drugi typ sytuacji, w których władza rodzicielska może zostać ograniczona, nie ma związku z winą któregokolwiek z rodziców. Wynika on bezpośrednio z rozłąki, w której żyją – dobro i bezpieczeństwo dziecka nie jest w takim przypadku zagrożone.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej wynika wówczas z konfliktu, z którym rodzice nie mogą poradzić sobie samodzielnie, rozwiązując sprawę opieki nad dzieckiem między sobą. Wówczas sąd ma możliwość powierzenia władzy rodzicielskiej jednej z osób, ograniczając przy tym władzę rodzicielskiej drugiej do współdecydowania. Rodzic z ograniczoną władzą ma wówczas wpływ na leczenie, edukację czy wyjazdy zagraniczne swojego dziecka. Jego zgoda jest tak czy inaczej konieczna. Tego typu ograniczenie władzy rodzicielskiej nie ma zazwyczaj dużego wpływu na życie rodzica oraz na to, w jaki sposób funkcjonuje relacja z dzieckiem.

Oceń artykuł (2)
2.5
Komentarze
Dodaj komentarz