Artykuł sponsorowany

Czym jest KPiR, kto musi ją prowadzić? Poradnik Biura Prawno-Rachunkowego "CERTUS"

Czym jest KPiR, kto musi ją prowadzić? Poradnik Biura Prawno-Rachunkowego

Jednym z podstawowych zadań przedsiębiorcy jest ewidencjonowanie operacji gospodarczych, jakie mają miejsce w obrębie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Jedną z najpopularniejszych form wpisywania przychodów i rozchodów firmy jest Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR). Możemy się z nią także spotkać pod określeniem księgowości uproszczonej. Z takiej formy księgowości mogą korzystać przedsiębiorcy rozliczający się liniowo lub na zasadach ogólnych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Czym jest Księga Przychodów i Rozchodów i kto ma obowiązek jej prowadzenia?

Księga Przychodów i Rozchodów to jedna z form ewidencji podatkowej. Przedsiębiorcy, którzy ją prowadzą, zapisują w niej informacje na temat przeprowadzanych operacji gospodarczych realizowanych w obrębie przedsiębiorstwa. W KPiR operacje gospodarcze zapisywane są w uproszczonej formie. W tej księdze zwykle zapisuje się wszelkie przychody, zakupy towarów i innych materiałów, a także wydatki, w tym wynagrodzenia dla pracowników, koszty prac badawczych oraz rozwojowych.

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów to obowiązek każdej osoby fizycznej, które mają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, a do tego zdecydowali się na ogólne zasady albo podatek liniowy jako formę opodatkowania działalności. Poza tym prowadzenie KPiR należy do obowiązków spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich i cywilnych. Warto jednak zaznaczyć, że księga przychodów i rozchodów może być ewidencją podatkową, gdy przychody netto przedsiębiorstwa nie przekroczyły równowartości 2 000 000 euro. Jeżeli ta wartość zostanie przekroczona, wówczas przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów – jak należy ją prowadzić?

Gdy już wiadomo, czym jest KPiR, można przejść do zasad jej prowadzenia. Na wstępnie należy zaznaczyć, że księga powinna być spójna i nierozdzielna, a sprzedaż musi być tak ewidencjonowana, by każdy wpis miał numer oraz kwotę i datę przychodu. Taka sama zasada dotyczy wydatków. Zapisów w księdze przychodów i rozchodów dokonuje się po zakończeniu każdego dnia. KPiR musi być prowadzona chronologicznie, a ewidencji dokonuje się na podstawie dowodów księgowych, którymi mogą być między innymi rachunki i faktury. Wszelkie zdarzenia gospodarcze zapisywane w KPiR oprócz numeru porządkowego, muszą mieć numer dowodu księgowego, datę dokonania transakcji, dane kontrahenta, opis transakcji.

Czy prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów można zlecić zewnętrznej firmie?

Wielu przedsiębiorców nie ma głowy do spraw podatkowych. Z tego powodu szukają oni rozwiązań, które pomogą im rozwiązać problem ewidencji zdarzeń gospodarczych w KPiR. Jednym z najczęściej stosowanych wariantów jest skorzystanie z usług oferowanych przez biura rachunkowe. Takie biura oferują między innymi Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów. Usługami tego typu zajmuje się Biuro Prawno-Rachunkowe "CERTUS" w miejscowości Sokołów Małopolski w województwie podkarpackim. Skorzystanie z pomocy zewnętrznego biura może dać wiele korzyści przedsiębiorcy. Przede wszystkim ma on pewność, że KPiR jest prowadzona rzetelnie i poprawnie.

Biuro Prawno-Rachunkowe "CERTUS" to profesjonalna firma świadcząca od 1994 roku kompleksowe usługi w zakresie rachunkowości, podatków i obsługi kadrowej dla różnego rodzaju przedsiębiorstw. Oferta obejmuje nie tylko prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, ale także prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz ryczałtu ewidencjonowanego. Dodatkowo zajmuje sporządzaniem deklaracji podatkowych. Doświadczeni księgowi dbają o rzetelną i terminową obsługę klientów, a także sporządzają listy płac i deklaracje ZUS, umożliwiając płynne funkcjonowanie działu kadrowego firmy. Dzięki nam przedsiębiorstwa mogą skutecznie spełniać wymogi sprawozdawczości GUS oraz uniknąć problemów związanych z rozliczeniami podatkowymi, takimi jak PIT, CIT i VAT.

Opracowanie:
Sokołów Małopolski, gen. Sikorskiego 23
tel. 17 772 92 55
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz